Vlastní centra zvažují i další velcí zaměstnavatelé. „Právě to řešíme. Chtěli bychom pro naše lidi udělat očkování ve firmě, potom jim dát den placené volno jako bonus a na zotavenou,“ potvrdil pro HN Libor Musil, zakladatel společnosti Liko-S. Výrobce stavebních stěn a dělicích příček chce proto pro své lidi zajistit dostatek vakcín Pfizer a smluvně najmout lékaře a sestru. „Hledáme řešení, jak zajistit dodávky vakcín do firmy. Chceme najít nějakou jinou cestu než přes obvodní lékaře,“ řekl Musil.

Například automobilka Hyundai v Nošovicích už vlastní očkovací centrum zřídila. Je určené nejen pro zaměstnance, ale i veřejnosti. Vakcinaci stále řídí vláda a její nařízení neumožňuje selektovat očkované lidi podle toho, kde jsou zaměstnaní. Zatím tedy v Hyundai umožňují podle platných pravidel očkovaní pro lidi starší čtyřiceti let. I tak se už automobilce podařilo očkovat většinu svých zaměstnanců z této kategorie, asi 1400 lidí.

Mobilní centrum v areálu továrny chystá kladenský výrobní podnik Lego. „Ukázalo se, že kapacity veřejného systému jsou dostatečné a postavení dalšího velkého očkovacího centra není třeba. Proto jsme se rozhodli zřídit mobilní očkovací centrum pro zaměstnance přímo v areálu,“ potvrdila pro HN Janet Kroes, generální ředitelka továrny Lego v Kladně.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger si snahy firem cení. „Jednáme o tom se zástupci průmyslu. Nepůjde však o firemní očkovací centra, ale o veřejně přístupná vakcinační místa, která zajišťuje daná firma,“ řekl Arenberger. Podle něj ovšem nelze hovořit o případném navýšení počtu dávek do jednotlivých regionů, pokud v nich vzniknou zmíněná centra. „Dokud je počet dávek na trhu stále limitovaný, tak to zároveň snižuje počty vakcín pro ostatní očkovací centra,“ dodal ministr. Přesto však podle něj ministerstvo zdravotnictví počítá s pomocí firem, zejména v období, kdy budou vakcíny přístupné pro všechny věkové kategorie.

Například v Německu už první zkušenosti s očkováním v podnicích mají. Jednak šlo o pilotní projekty, příkladem bylo třeba očkování v Siemensu v Chamu. Druhá cesta ve stejném bavorském okresu vedla přes mimořádný příděl vakcín. Ty získal příhraniční Cham poté, co měl na přelomu zimy a jara vysoký počet nakažených. Vakcíny se tam tehdy rozhodli nabídnout některým klíčovým firmám pro zaměstnance v provozu, kteří přicházeli do styku s řadou lidí. Na očkovací látku ale kupříkladu v tamní sýrárně Goldsteig neměl nárok personál z kanceláří.

Naplno se ale v podnicích neočkuje. Tedy zatím. V rámci očkovací kampaně mají nyní v Německu v úmyslu zřídit další očkovací „cestu“, a tou má být právě vakcinace ve firmách skrze podnikové lékaře. Stát by se tak mělo 7. června. Látku si objednávají skrze lékárny. „Důležitá je blízkost, decentralizace. Nesmíme v tomto ohledu zapomínat nadále i na testování,“ uvedl pro HN prezident Bavorského červeného kříže Theo Zellner. Očkování ve firmách může „zachytit“ i lidi, pro které by to bylo i k praktickému lékaři či do očkovacího centra daleko.

Tím, jak bude v Česku pokračovat očkování populace, poroste snaha vlády omezit financování testů ve firmách. O jejich hrazení bude opět vláda jednat v pondělí. Zvažuje dva PCR testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění měsíčně. V červnu pak chce hradit ještě čtyři antigenní testy, v dalších měsících už pouze dva. „Nemůžeme vyčerpat zbytečně moc prostředků ze zdravotního pojištění na toto testování, které někdy bylo každé tři dny. To ani možná neprospívá nosu. Určitě je to potřeba nějakým způsobem rozumně regulovat,“ řekl ministr Arenberger.

V současné době má každý nárok na antigenní test jednou za tři dny. Lidé mladší 40 let se zatím ještě nemohou očkovat, a budou si tak muset testy případně hradit, pokud budou chtít třeba ke kadeřníkovi nebo na koncert. Prokazovat bezinfekčnost musí lidé také na hromadných kulturních či sportovních akcích, při návštěvách v nemocnicích nebo na restauračních zahrádkách.

Podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové bude v provozovnách služeb také možnost udělat si samotest, buď od provozovatele, nebo si přinést vlastní. Pro cestování do zahraničí bude k dispozici seznam testů schválených Evropskou komisí, v současné době jich je 35. Lidé by si podle Svrčinové měli zkontrolovat, že podstoupili správný typ.

Poslední možností, jak potvrdit bezinfekčnost, je uplynutí určité doby po prodělání covidu-19, po niž je podle odborníků dostatečná hladina protilátek v těle. Nově bude tato doba 180 dní, dosud to bylo 90. Nechat se očkovat je možné už 90 dní po prodělání nemoci.

zdroj: www.ihned.cz