Růst příznivých hodnocení se ale pomalu zastavuje. Od února přibylo i podniků, které čekají lepší budoucnost. Zároveň však plánují propouštění a předpokládají pokles objemu investic, vyplynulo z průzkumu Barometr malých a středních podniků, který Hospodářská komora ČR provedla v září mezi 346 podniky, který citovala agentura ČTK.

Z průzkumu vyplynulo, že téměř pětině firem v uplynulém půlroce přibylo zaměstnanců, snížení jejich počtu zmínilo 22,8 procenta podnikatelů. Optimisticky pohlíží v tomto směru do příštího období 16,8 procenta společností, naopak 18,8 procenta plánuje propouštění.

Svou celkovou ekonomickou situaci v letošním prvním pololetí v porovnání s předchozím obdobím ale kladně hodnotilo 36,7 procenta firem. V únoru mělo stejný pocit 35,3 procenta podniků. Naopak 28 procent označilo v září svůj uplynulý vývoj za horší, což je ale o 2,4 procentního bodu méně než v únoru. V září 2009 se negativně o své situaci vyjádřilo dokonce 56,3 procenta firem, přitom o rok dříve, před hospodářskou krizí, to tvrdilo jen 9,1 procenta podnikatelů, uvedli autoři průzkumu pro srovnání.

Počet firem, které jsou optimisty při podhledu na svůj vývoj v dalším pololetí, se od února zvýšil z 28,4 na 30,6 procenta. Loni v září bylo těchto optimistů znatelně více, a to 35,9 procenta. Zhoršení své situace nyní čeká 24,3 procenta společností, v únoru to bylo 25,1 procenta a před rokem 23,8 procenta firem.

Růst obratu v prvním pololetí nahlásilo 35 procent firem a pokles 32,7 procenta. Pozitivní vývoj v příštím období z tohoto hlediska předpokládá 35,3 procenta firem, naopak propad čeká 22,3 procenta.

Osmatřicet procent firem zaznamenalo v posledním období nárůst zakázek, 32 procentům naopak ubyly. Čtyřiatřicet procent dotázaných si myslí, že jim zakázky pro druhé pololetí opět přibudou, naopak více než čtvrtina je v tom skeptická. Necelá pětina firem v prvním pololetí také zvýšila investice, naopak třetina je snížila. Nárůst investic v příštím období čeká 23,1 procenta podniků a pokles 31,5 procenta.

-pda-