V ISŠ Moravská Třebová se jim představily učební i maturitní profese klempíř, pokrývač, kuchař–číšník, sociální činnost, hotelnictví a turismus a také bezpečnostně právní činnost, kterou škola vyučuje jako jedna ze dvou v celém pardubickém regionu.

„Zajímavé bylo seznámení s oborem klempíř, kde si školáci z plechu mohli vystřihnout rybičku a pak jí vyráželi šupiny. Po klempířích je, jak známo, na pracovním trhu obrovská poptávka. V Moravské Třebové se tomuto řemeslu učí jedenáct žáků, což je v podstatě sto procent zájemců v celém Pardubickém kraji. Navíc jsou velice šikovní a před nedávnem dva z nich – Josef Knap a Ondřej Schütz – s modelem makety střechy postoupili až do celostátního finále soutěže České ručičky v Brně,“ připomněl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
V tradiční manuální soutěži zvítězili žáci ZŠ Ústecká z České Třebové a ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! výprava ZŠ Čs. armády, Moravská Třebová.

Druhá letošní štace série TECHNOhrátek zavítala dne 26.2. do Třemošnice. Navzdory chřipkové epidemii se s vyučovanými obory na Střední odborné školy a Středním odborném učilišti technickém Třemošnice přijelo seznámit 140 žáků osmých tříd z devíti škol Pardubického kraje a jedné ze sousedního Středočeského. V rámci dopolední části programu školáky čekalo šest pracovišť, které měly za úkol přiblížit jim vyučované obory obráběč kovů, nástrojař, mechanik seřizovač CNC strojů, mechanik strojů a zařízení, strojní mechanik – zámečník a truhlář. Akci na místě podpořili také zástupci partnerských zaměstnavatelů Kovolis Hedvikov a DAKO-CZ.

Jako vždy se rozdělovaly i ovocné dorty. Premiérové body do TECHNOhrátkovské dortové ligy si tentokrát za výhru v manuální části programu odnesli žáci Základní školy Čáslavská z Chrudimi, za nejlepší výsledek v kvízu se odměny dočkala výprava Základní školy Třemošnice.

Autor: Richard Koubek