Dodnes systémy nefungují bez chyb. Nepřehledný tok stamilionů korun, který bývalé vedení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vytvořilo, zase podle Aktuálně.cz ukazuje na lajdáckost a bohorovnost, s jakou byly nové systémy, z nichž jsou vypláceny miliardy korun těm nejchudším, na poslední chvíli a bez vyzkoušení zaváděny.

Narychlo podepisované dodatky pro firmy vybrané bez soutěže navíc systémy prodražily, dodnes MPSV ani nedokázalo předložit některé dokumenty ke smlouvám.

Nejvyšší kontrolní úřad tak ve své zprávě uvedl, že uzavřením osmi dodatků se cena za systémy navýšila o 365 procent, systém je výrazně dražší i podle znaleckých posudků vypracovaných pro Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

I samotné MPSV letos na jaře uvedlo, že výplata dávek je dvakrát dražší než byla původně, po několika hodinách ale číslo změnilo s tím, že částka je 400 milionů korun, a je tak mírně nižší než ta, kterou platilo v roce 2011, tedy před změnou systémů.

Výpočty, kolik vlastně stojí výplata dávek, komplikuje to, že část nových služeb využívají jak úřady práce, tak samotné MPSV a slouží k výplatě dávek jenom částečně. Na to se odvolává exministr Drábek, který i dnes tvrdí, že jeho postup peníze státu ušetřil.

Nynější ministr práce a sociálních věcí František Koníček ale potvrdil, že nové systémy stojí víc, než se předpokládalo, smlouvy ale zrušit nejde.

„Provozní náklady jsou větší, a to do konce roku 2015, myslím, ani jinak nejde řešit. Po právní stránce my nemůžeme, tak jak byly smlouvy podepsány, z toho smluvního vztahu jednostranně odstoupit,“ uvedl ministr práce v demisi.

Jaké máte zkušenosti se systémem výplaty sociálních dávek?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.