„V současné době nabízíme takové, o které je zájem,” sdělil ředitel svitavského úřadu práce Jan Tesař. Úředníci sledují situaci na trhu práce, potřeby klientů a podle toho reagují. Informoval o tom server Deník.cz.

V současné době je zájem především o získání různých průkazů, jako je řidičský, svářečský nebo na obsluhu stavebních stojů. Zájem je i o počítačové kurzy,“ doplnil ředitel úřadu práce.

Možnost zdarma získat další znalosti a potvrzení, že někdo prošel kurzem, ale není jen tak. „Zájemce, který je v našem registru uchazečů o zaměstnání, musí přinést příslib budoucího zaměstnavatele, že když třeba získá řidičský průkaz, bude jako šofér pracovat,” podotkl Jan Tesař. Přiznává ale, že jsou i výjimky. „Ty udělujeme pouze ve výjimečných případech, kdy je jasné, že rekvalifikační kurz je pro uchazeče vhodný i bez příslibu,” vysvětluje ředitel Tesař.

Uchazeč o zaměstnání, který chce projít rekvalifikačním kurzem, vidí prý perspektivu nějaké firmy, která ho vezme, až jím projde. Zda ale skutečně ten, kdo rekvalifikací prošel, získá zaměstnání v oboru, úřad práce moc nekontroluje. „Nemáme na to oprávnění, děláme si jen analýzu,“ konstatoval ředitel svitavského úřadu práce.

Takže kdo je šikovný, může si po dobu, kdy nemá zaměstnání, udělat i několik dalších speciálních kurzů. Ty se mu jistě hodí a navíc mu dají větší šanci do budoucna získat práci. „Rekvalifikace všeobecně jsou ale úspěšné a převážně končí zaměstnáním klienta,” tvrdí Jan Tesař. A kdo má nyní zájem o rekvalifikační kurzy?

Mladí lidé o ni zájem nemají. „Většinou něco vystudovali, něčemu se vyučili a my se snažíme, aby se uplatnili v daném oboru,“ řekl ředitel úřadu Tesař. O rekvalifikaci mají zájem spíše lidé, kteří jsou už nějakou dobu v evidenci úřadu práce, ne ale starší ročníky. „Tam je už rekvalifikace neúčinná,” uzavřel téma ředitel svitavského úřadu práce Jan Tesař.

V regionu je trvale vysoká míra nezaměstnanosti, v současné době překračuje jedenáctiprocentní hranici, takže každý další obor, na který má člověk potvrzení, mu dává větší šanci při hledání zaměstnání.

Jaké máte zkušenosti s rekvalifikačními kurzy?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.