Miliardář Jan Světlík chystá během krátké doby prodej další firmy ze své skupiny Vítkovice. Po Hutních montážích, kde výběr nového majitele finišuje, jde o výrobce průmyslových převodovek, společnost Vítkovice Gearworks. Spekuluje se však i o prodeji celé skupiny čínské firmě CEFC.

Gearworks je spolu s podniky Vítkovice Power Engineering (VPE) a Envi od loňského roku v úpadku. Soud firmě loni na podzim povolil reorganizaci a nyní se čeká, až vedení přijde s příslušným plánem. U relativně zdravé, byť předlužené společnosti ale může být výhodnější prodej vhodnému zájemci.

Ano, pracujeme na tom, že se bude Gearworks prodávat. Je to jedna z variant. Nyní musíme vyřešit otázku, kdo to bude dělat. Jestli to bude dlužník, nebo já jako správce. To se ovšem musí rozhodnout na věřitelském výboru, dnes je předčasné to komentovat,” řekl HN insolvenční správce David Vandrovec.

Podobně hovoří i mluvčí firmy Vítkovice Eva Kijonková. “Prodej je rozhodně jednou z variant. Nevíme zatím, jestli věřitelský výbor prodej Gearworksu projednával, nebo zahájil a jakou formou,” uvedla včera. Právě věřitelský výbor složený z Komerční banky, HSBC a firem Klement a ZVVZ nakonec určí, co bude s Gearworksem dál.

Firma na tom před úpadkem nebyla špatně, do problémů ji dostala hlavně zkrachovalá sestra VPE. Gearworks sice v roce 2015 prodělal 68 milionů při tržbách 659 milionů korun. Předtím ale byl dlouhých 13 let od svého vzniku v zisku − jen od roku 2010 to bylo dohromady přes 270 milionů.

Další nahrávka Ulčákovi?

V pokročilejší fázi je prodej společnosti Hutní montáže. Ta se specializuje na výstavbu velkých celků od ocelových konstrukcí přes energetická zařízení až po mosty. Patří mezi lépe fungující firmy ze skupiny − předloni vykázala zisk 67 milionů korun. Hodnota společnosti by mohla překročit půl miliardy a její prodej si prakticky vynutily banky financující skupinu, která tak získá potřebnou hotovost.

Prodej Hutních montáží běží od podzimu a Vítkovice už několik týdnů jednají s jediným finalistou. Kdo to je, nechce firma komentovat, podle informací HN se však jedná o společnost E-Invest Martina Ulčáka.

Byl to právě Ulčák, kdo mohl Gearworks a Hutní montáže získat již loni v létě. Tehdy o tom měla rozhodovat valná hromada. Ostře se proti tomu ale postavil menšinový akcionář Vítkovic, skupina KKCG Karla Komárka. A z prodeje nakonec sešlo.

Detaily dohody s E-Investem nebyly nikdy zveřejněny. Spekulovalo se o tom, že se jedná o kompenzaci za pomoc, kterou Ulčák poskytl Světlíkovi v boji s Karlem Komárkem. Ten se snaží skupinu Vítkovice dlouhodobě ovládnout. Když byl v létě před dohodou s Raiffeisen­bank ohledně odkupu jejích pohledávek za Vítkovicemi přesahujícími 800 milionů korun, vstoupil do hry Světlíkův přítel Ulčák a Komárka přeplatil.

Souběžně s Hutními montážemi a Gearworks probíhají ještě minimálně dva menší prodeje. Jedná se o firmu Vítkovice Recycling, která vykupuje a zpracovává kovový odpad, a společnost Hard Jeseník. Ta se zase specializuje na ocelové konstrukce. Vedle toho Vítkovice prodaly i řadu nepotřebných nemovitostí.

Velký čínský zachránce

Vedle těchto transakcí, které mají Vítkovicím pomoci buď s penězi potřebnými na restrukturalizaci, nebo jednotlivým firmám z úpadku, běží jednání o prodeji celé Světlíkovy skupiny.

Zájem čínských investorů potvrdil již na podzim šéf Vítkovice Group Libor Witassek. Podle informací HN je uskupením, s nímž Světlík vyjednává, společnost CEFC, kterou v Česku zastupuje exministr obrany Jaroslav Tvrdík. CEFC má při vyjednávání radit − jako v jiných případech − společnost Deloitte. Tak tomu bylo i u dalších tradičních českých strojíren Žďas ze Žďáru nad Sázavou, které už jsou v čínských rukou.

Jednání probíhají, ale žádné rozhodnutí zatím nepadlo. Čínská strana se ještě nerozhodla, zda ostravskou skupinu chce. Situace je zamotaná a není příliš jasné, jak na tom ve skutečnosti firma je,” řekl HN zdroj obeznámený s jednáním.

Zdroj: www.ihned.cz 

Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.
-lhe-