Během dvou dnů mohou exportéři velmi efektivně využít maximálně 200 minut a zkonzultovat během deseti dvacetiminutových schůzek své obchodní příležitosti napříč celým světem. K dispozici jim jsou ekonomičtí diplomaté a ředitelé zahraničních kanceláří CzechTrade (CT) z 93 zemí světa. Firmy zkonzultují své zahraniční příležitosti přímo v Praze, díky tomu ušetří čas i peníze. Největší zájem mají již tradičně o USA, Rusko, Německo a Čínu. Velký zájem firmy projevily i o Mexiko, Kolumbii, Argentinu, Peru, Indii, Kazachstán, Rakousko, Francii, Maďarsko, Polsko, Švédsko a Velkou Británii.Letos nově budou moci firmy konzultovat se Stálým zastoupením ČR při EU. Evropská unie není jen Vnitřní trh, otevírá bezcelní obchod a odstraňuje překážky na všech kontinentech. Firmy se mohou ptát, jak využít dohod, které EU uzavírá a jak jim mohou pomoci při překonávání překážek.

„Mezinárodní obchod se potýká s mnoha zkouškami, jako jsou americká cla na ocel, odstoupení USA od dohody s Íránem či evropská cla na dovoz vybraných amerických výrobků. V této době je stabilita celého systému podpory a financování exportu klíčová,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, a dodává: „Rád bych poděkoval ekonomickým diplomatům a ředitelům zahraničních kanceláří CzechTrade za dlouhodobou spolupráci. Čekají je náročné dva dny plné schůzek, ale naši exportéři díky jejich znalostem získají mnoho cenných informací.“

Kvalitní ekonomická diplomacie má nezastupitelnou úlohu. V řadě zemí, například kde je zvýšený vliv státu na ekonomiku, se bez ní a podpory vysokých ústavních činitelů prosazuje jen velmi obtížně. Svůj význam má ale i v ostatních státech. Zaprvé konkurenti ČR takový systém mají, za druhé u řady obchodních partnerů při účasti na podnikatelské misi s politikem vzrůstá důvěryhodnost firmy.

Setkání s ekonomickými rady a zástupci CT je velmi efektivní a účinný nástroj proexportní podpory a Svaz průmyslu a dopravy ČR ho zajišťuje jednou ročně. Probíhá již pošestnácté v rámci Konference ekonomických radů. Letos proběhne v pražských Letňanech na 2700 dvacetiminutových schůzek. Jsou pečlivě naplánovány a mají přesný časový harmonogram, který musí účastníci dodržet. Konzultovat přijede přes 450 zástupců firem, kterým bude k dispozici 175 zahraničních ekonomických radů a zástupců CT působících v zahraničí.

Konference ekonomických radů a ředitelů zahraničních kanceláří CT je tradiční setkání všech zástupců jednotné zahraniční sítě Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CT. Setkání bylo zahájeno v pondělí a pokračovalo úterním programem v Černínském paláci. Ve středu a ve čtvrtek na tento program navazují konzultace firem se zahraničními delegáty v PVA EXPO PRAHA v Letňanech, které pořádá Svaz průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zemědělství ČR a agenturou CzechTrade.

Zdroj: www.spcr.cz