Meziměsíčně byla průmyslová produkce po vyloučení sezonních vlivů vyšší o 0,1 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 2,6 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad. Podle dat se průměrný evidenční počet zaměstnanců ve firmách s 50 a více zaměstnanci v průmyslu v září meziročně zvýšil o 2,5 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v září 2011 meziročně vzrostla o 3,9 procenta a činila 25 014 korun.

Nejen ekonomové, ale i analytici varují, že výsledky průmyslu za září dávají důvod k obavám, že česká ekonomika ztrácí oporu ve svém klíčovém odvětví. Výhledy navíc pro vývoj českého průmyslu nejsou příznivé a čekat se tak prý dá, alespoň podle odhadů ekonomů, v příštích dvou třech letech spíše nepříznivý vývoj.

Český průmysl nad vodou ale pořád drží export. Nepříznivý vývoj v eurozóně a v celém světě však zřejmě postupně omezí i tento životadárný pramen síly tuzemského průmyslu. Trend zpomalování průmyslu a ochlazování ekonomického růstu potvrdil médiím i analytik Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Konjunkturální průzkumy podle něj naznačují postupné upadání optimismu mezi podnikateli. Potvrzují to prý i čtvrtletní šetření svazu. Pro nejbližší budoucnost je rizikem očekávané zhoršení zahraniční poptávky, rozhodující bude vývoj v Německu, podotkl.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která nejvíce přispěla k meziročnímu růstu zářijové produkce, vzrostla o 22,1 procenta. Výroba pryžových a plastových výrobků se meziročně zvýšila o 8,1 procenta a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení stoupla o 33,4 procenta. Nejvíce průmyslová produkce naopak meziročně klesla ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, a to o 17,8 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu se snížila o 8,2 procenta a výroba chemických látek a přípravků o 12,7 procenta.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 0,9 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 13,4 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 9,9 procenta.

Nové zakázky ze zahraničí v září meziročně vzrostly o 12,7 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 12,4 procenta. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly ve třetím čtvrtletí meziročně vyšší o 3,9 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se meziročně zvýšily v běžných cenách o 14,8 procenta. Domácí tržby v běžných cenách meziročně klesly o 5,2 procenta.

Nové zakázky ve vybraných odvětvích ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 0,2 procenta. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 8,1 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 12,1 procenta.

-pda-