V současné době činí základní roční mzda vedení společností v České republice zhruba 2,5 mil. korun, u vyšších zaměstnanců je to 534 tisíc korun. Dělníci, resp. kvalifikovaní dělníci si přijdou přibližně na 318 tisíc korun, ukazuje studie ČNOPK, která právě vychází. Do průzkumu byly zahrnuty údaje o mzdách více než 17 000 zaměstnanců z 85 firem nejrůznější velikosti a z různých odvětví a regionů v České republice.

Firmy jsou letos optimističtější

Zatímco vloni plánovaly firmy zvýšení mezd v průměru o 2,5 procenta, letos to jsou 3,2 procenta. Česká ekonomika je na tom velmi dobře a to se promítá i do odměňování. „Firmy zvýšily minulý rok svým zaměstnancům mzdu v průměru o 4,5 procenta, tedy dokonce o dva procentní body více, než původně zamýšlely. To je nejvyšší nárůst za poslední čtyři roky. Je vidět, že české hospodářství roste a s ním i mzdy, o čemž svědčí také vyšší spotřeba domácností,“ komentuje výsledky průzkumu Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK.

Studie k odměňování obsahuje detailní informace o struktuře mezd a specifických faktorech, které zásadně ovlivňují individuální odměňování. Výše nástupních mezd se značně liší v jednotlivých oborech. Tou nejvyšší se mohou pochlubit absolventi technických oborů, informatiky a práv. Následují ekonomické a přírodní vědy. Nejnižší nástupní mzdu mohou očekávat absolventi oborů sociálních věd.

Rozdíly v odměňování závisí kromě zastávané pozice také na pracovním výkonu a poptávce na trhu práce. Nejlépe jsou obvykle odměňováni odborníci a vedoucí pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví. Vysoko nad obecným průměrem se pohybují také mzdy v oblastech podnikové poradenství a audit, životní prostředí, zásobování a recycling nebo výroba produktů z gumy a plastů, která je důležitá mimo jiné pro automobilový průmysl.

Výši mezd podstatně ovlivňuje i sídlo firmy. Zatímco v Praze převyšují mzdy celorepublikový průměr o 35 procent, v jižních Čechách a na jižní Moravě jsou 19, resp. 14 procent pod průměrem.

Důležitým aspektem, kterým se studie zabývá, je úroveň vzdělání současných zaměstnanců. Ta se podle dotázaných firem oproti loňsku zhoršila. Podíl nespokojených firem stoupl z jedné pětiny na 35 procent.

Kritickým bodem je dostupnost kvalifikovaných pracovních sil

Jako neuspokojivou, resp. nedostatečnou ji označilo skoro 60 procent firem, což je dvakrát více než před rokem. „To je velký problém, na který dlouhodobě upozorňujeme. Od našich členských firem víme, že je například velmi obtížné najít kvalifikované pracovníky z technických oborů, což má za následek výrazný narůst mezd v této branži,“ říká Bernard Bauer.

Zaměstnavatelé mohou z výsledků Studie k odměňování vydanou ČNOPK a společností Kienbaum získat podrobné informace o tom, jaké finanční ohodnocení nabízí svým zaměstnancům jejich konkurenti. Studie je strukturována podle odvětví, regionů a pracovních pozic.

Více informací o Studii k odměňování 2016 v České republice naleznou zájemci na webu ČNOPK.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-