Ukázal to průzkum společnosti Deloitte mezi 591 českými vysokoškoláky, o jehož výsledcích informoval server Finančnínoviny.cz.

Do ankety se celkem zapojilo na 4000 mladých lidí z 11 zemí střední Evropy. Češi oproti ostatním více vyjíždějí za praxí do ciziny, mají ale také vyšší platová očekávání. Například Slováci očekávají nástupní plat 737 eur (asi 19 100 korun), Poláci 686 eur (asi 17 800 korun) a Maďaři 588 eur (asi 15 300 korun). Větší očekávání než Češi mají mladí Slovinci, 1004 eur (26 000 korun).

Co se týká kariérního postupu, zde 17 procent českých studentů uvádělo, že povýšení očekává během prvního roku v práci, 49 procent pak v druhém roce po začátku kariéry.

Požadavky na plat se sice mezi českými respondenty dost lišily podle regionů a podle toho, zda studovali technické nebo humanitní obory. Podle Evžena Korděnka z Deloitte je ale k získání dobré práce v prestižní firmě nezbytný nejen titul z vysoké školy, ale i perfektní angličtina, zkušenosti ze zahraničí a také praxe v době studia.

Do ciziny na zkušenou se přitom mladí Češi vydávají často, například v rámci výměnného studentského programu Erasmus vyjelo 28 procent dotázaných. Za praxí v oboru pak vyjelo za hranice sedm procent, což je oproti studentům z dalších zemí zhruba dvojnásobek.

Jaký nástupní plat absolventa vysoké školy považujete za přiměřený?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.