V lednu vstupuje v platnost zákon o pedagogických pracovnících, a ten ukládá povinnost, aby každý učitel měl kvalifikaci. Odbornost si nemusí dodělávat pouze učitelé, kterým je více než 55 let a mají za sebou minimálně dvacetiletou praxi. Podle odhadů ministerstva školství proto bude muset ze škol odejít zhruba dva tisíce učitelů.

Vysokoškolský diplom nestačí

Server uvádí příklad učitele z pražské Základní školy Na Smetance. „Učím tady přírodopis, tělocvik, částečně mám i zeměpis. Mám vystudovanou přírodovědu s tím, že jsem vystudoval i přírodovědný gympl. S novým zákonem přišla nutnost dodělat si pedagogické minimum,” popsal Robert Chott.

Stejně jako řada jeho kolegů musel začít studovat, aby nepřišel o práci. Pedagogické minimum si dodělává formou víkendového studia jednou za čtrnáct dnů, za tři týdny. Získání této kvalifikace mu bude trvat dva roky.

Existují výjimky

Podle ředitelky Základní školy Na Smetance Hany Vítové by ale každý ředitel měl mít právo vybrat si do svého týmu kantora podle vlastního uvážení. Ne každý absolvent pedagogické fakulty totiž nakonec zvládne učit. Každý z učitelů, kteří nesplňují kvalifikační předpoklady, nemůže už dále učit, pokud do konce prosince nezahájil studium.

Ředitelé si sice mohou nechat ve škole i učitele, který nemá odbornost ani nezačal studovat, ale jen do té doby, než za něj najdou kvalifikovanou náhradu. „Což znamená, že v době, kdy zákon začne platit, musí de facto vypsat výběrové řízení, nebo se zeptat na úřadu práce, zda tam není za učitele náhrada. Pokud náhradu nesežene, může v práci učitel zůstat,” uvádí mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. Odbornost si nemusí dodělávat učitelé, kterým je více než 55 let a mají za sebou minimálně dvacetiletou praxi.

Podle statistik ministerstva školství je v České republice více než 145 000 učitelů, z nichž 17 000 nemá kvalifikaci. Podle předběžných odhadů úřadu pak ze škol budou muset odejít zhruba dva tisíce kantorů.

 

Souhlasíte s návrhem, že učítelé bez kvalifikace či VŠ diplomu by neměli učit?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-