Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery neplatila za své zaměstnance sociální pojištění, a Okresní správa sociálního zabezpečení jí tak obstavila účet. Dlužná částka má činit podle informací HN zhruba 18 milionů korun.

„Jde o blokaci ve prospěch správy sociálního zabezpečení uplatněnou na jednom účtu. Zatím nevíme, proč se sociální správa pro tento krok rozhodla,“ potvrdila pro HN informaci mluvčí ostravské skupiny Eva Kijonková.

Firma VHM je stěžejní součástí skupiny patřící podnikateli Janu Světlíkovi. Kvůli sporům s bankami se společnost již minimálně půl roku potýká s nedostatkem hotovosti. A tak i přesto, že má údajně dostatek zakázek, minulý týden oznámila plánovaný vstup nového investora. Do plného rozjetí výroby nicméně poslala část zaměstnanců domů s tím, že budou i přesto dostávat většinu výplaty.

„Obstavení účtu přišlo paradoxně krátce po oznámení připravovaného vstupu investora do VHM. V každém případě chceme s OSSZ v příštím týdnu neprodleně jednat. Na daný účet mezitím standardně docházejí a budou docházet peníze. Obrat VHM je v miliardách korun a poptávka po jejích výrobcích je dostatečná,“ říká Kijonková.

Skupina Vítkovice se s finančními problémy a nedůvěrou bank potýká již druhým rokem. Tři její firmy skončily v úpadku. Společnost Gearworks se podařilo prodat a Vítkovice Envi se podařilo reorganizovat, další stěžejní firma, Vítkovice Power Engineering, nicméně skončila v konkurzu a je postupně rozprodávána.

Zdroj: www.ihned.cz 

-lhe-