Deník ke zprávě dodal, že stávající česká vládní koalice prosadila začátkem listopadu ve sněmovně reformu penzí, jejíž součástí je zavedení takzvaného druhého pilíře penzijního systému, který má tvořit individuální spoření v důchodových fondech. Příznivců takového řešení důchodové reformy však podle průzkumu v posledních letech výrazně ubylo.

S tím, že by si každý občan zajišťoval stáří svými příspěvky podle vlastního uvážení, souhlasilo podle průzkumu agentury STEM pouze 28 procent respondentů. Naprostá většina Čechů naopak chce, aby se o ně v důchodu staral stát. Tento poměr se podle výzkumu agentury STEM za posledních 13 let v podstatě nezměnil. Stabilní zůstává i počet lidí, kteří požadují zásadní změnu podoby důchodového zabezpečení. Jak uvedly LN už od průzkumu na začátku roku 1998 zastává tento názor kolem 40 procent Čechů. Pouhých šest procent lidí by neměnilo nic.

Lidové noviny uvedly, že od roku 2010 se ale o polovinu snížil počet těch, kteří by souhlasili se zavedením zcela jiného systému. Pro toto řešení by nyní zvedlo ruku jen 16 procent lidí, kdežto zachování současné podoby důchodového zabezpečení jen s drobnými úpravami by nově chtělo 39 procent účastníků průzkumu.

Podstatně se v poslední době také změnil názor většiny Čechů na to, jak by měly změny ůchodového zabezpečení vypadat. Před šesti lety chtěla více než polovina dotázaných přimět lidi, aby si na důchod šetřili sami. Teď má toto řešení podporu 41 procent Čechů. Naopak z 19 na 35 procent posílil okruh lidí, kteří připouštějí zvýšení sociálního pojistného. Snížení důchodů nebo prodloužení věku odchodu do penze jsou nadále pro naprostou většinu lidí zcela nepřijatelné.

Z výsledků průzkumu agentury STEM také vyplývá, že relativně nejradikálnějšími zastánci důchodové reformy jsou stoupenci politické strany TOP 09. Z příznivců této strany by 57 procent lidí chtělo zásadní úpravy systému, dalších 17 procent dokonce vytvoření zcela nové podoby důchodového zabezpečení. LN dodaly, že naopak nejméně novinek v důchodovém zabezpečení žádají příznivci KSČM, z nichž pouze pětina touží po větších změnách a další pětina po novém důchodovém systému. Ovšem i mezi voliči TOP 09 se nadpoloviční většina spoléhá v důchodovém zajištění na stát.

-pda-