Deník přitom vyšel z analýzy, kterou českým médiím poskytl ekonom Raiffeisenbank a člen poradního orgánu vlády – Národní ekonomické rady vlády (NERV), Aleš Michl. Podle jeho informací ministerstva a státní úřady jsou ochotny do roku 2014 včetně letošního roku ušetřit zhruba 1,6 miliardy korun. Jejich výdaje se přitom pohybují v řádu 1,5 bilionu korun ročně.

Lidové noviny si ale všimly, že premiantem, který chce státu ušetřit nejvíce je ministerstvo práce a sociálních věcí. To podle LN plánuje do roku 2013 ušetřit přes jednu miliardu korun. Žebříček největších úspor pak na druhém místě obsadilo ministerstvo obrany s úsporou 390 milionů korun a ministerstvo zdravotnictví s více než 35 miliony korun. Úspory plánuje podle informací dodaných NERV ještě Český telekomunikační úřad (16,8 milionu Kč), ministerstvo zemědělství (20 milionů Kč), ministerstvo školství (29 milionů Kč) a ministerstvo průmyslu (dva miliony Kč). Ostatní úřady a ministerstva s úsporami podle deníku LN nepočítají.

Michl spočetl, že celkem 492 organizací státní správy spolkne každoročně na svou provozní činnost 1,5 bilionu korun. A podle podkladů, které dodaly, jsou za tři roky uvedené instituce schopny ušetřit necelých 0,044 procenta z výdajů, které za tři roky utratí. „Prostě nějak se resortům nechce šetřit a tak se zvyšují daně,” citovaly doslova Lidové noviny Aleše Michla. Úředníci státu tak ignorují ekonomickou realitu, kvůli které se lidem i firmám, alespoň podle tvrzení vlády, bude muset od příštího roku zvýšit sazba DPH na 15 a 21 procent.

-pda-

Má stát instituce, které nechtějí šetřit zrušit? Jak donutit představitele státu k větším úsporám?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.