Ministerské zdroje, které cituje online deník Aktuálně.cz, počítají s částkou zhruba 1,3 miliardy korun. 85 procent těchto peněz poskytne Evropská unie, zbytek doplatí stát.

Založení fondu schválila vláda na podzim 2011. „Jeho hlavním cílem je podpora investic rizikového kapitálu zacílená na vznik nových firem, rozvoj začínajících i další expanzi firem inovačně a technologicky orientovaných,” citoval online deník Aktuálně.cz mluvčí resortu Veroniku Forejtovou.

Fond se má zaměřit hlavně na kapitálové vklady do základního jmění vybraných společností. Investovat bude spolu se soukromým sektorem, který musí podle pravidel EU na projekt přispět alespoň z 30 procent. U projektů, které podporují další rozvoj podniků, se jedná o 50 procent. Rozhodnutí o tom, do jakých společností ale fond bude vkládat své peníze, bude mít samo ministerstvo. Podle Aktuálně.cz mají velkou šanci na podporu firmy zaměřené na biotechnologie, nanotechnologie, robotiku, vědu či informační technologie.

Jak ministerstvo zdůrazňuje, fond patří mezi revolvingové finanční nástroje. To znamená, že vložená částka by se měla vrátit a veřejné peníze tak bude možné používat opakovaně.

-pda-