Odejít má také zhruba pět set zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty a z Českých drah přibližně tři sta lidí, snižovat se mají počty i v ČSA a Letišti Praha. Ze všech státních podniků bude letos propouštět nejméně Budějovický Budvar. Zprávu uvedla jako první Česká televize.

Budějovický Budvar propustí asi 20 lidí, Lesy ČR a ČEZ žádné výpovědi rozdávat nebudou, opustí je jen ti, kteří odcházejí do důchodu. Nejvíce ale ubude zaměstnanců v České poště, která jen letos škrtne podle ČT zhruba 1700 pozic z veškerých profesí. Pošta dnes zaměstnává celkem 34 400 zaměstnanců a má 3350 poboček.

Výrazně propouštět mají letos i národní dopravci. Na železnici přijde o práci zhruba pětistovky lidí ze Správy železniční dopravní cesty. Snížení zaměstnanosti má firmě na výplatách ušetřit téměř 400 milionů korun. SŽDC zaměstnává zhruba 9500 osob. Z Českých drah, které zaměstnávaly ke konci loňského roku 26 674 lidí, odejde letos zhruba 300 pracovníků, především z administrativních pozic. České aerolinie, zaměstnávající nyní zhruba čtyři tisíce pracovníků včetně asi desetiny pilotů, by mělo opustit 317 lidí. Pilotů má podejít přibližně čtyřicítka. Propouštět bude i Letiště Praha, kde většinou půjde o sezonní pracovníky v odděleních handling, check-in či o lidi, kteří se starají o údržbu ranveje. Celkem jde o 110 zaměstnanců.

-red-