Minulý rok jich přišly o práci téměř 3 tisíce. Jak zjistila Česká televize, hroženi letos jsou úředníci, ale také pracovníci na železnici. Správa železniční dopravní cesty, která letos ze státních firem zeštíhlí nejvíce, se chystá rozdat až 500 výpovědí.

Správa železniční dopravní cesty bude rušit stejně jako loni hlavně administrativní pozice. Bezpečnost dopravy by tím tedy utrpět neměla. Rušené pozice podle vyjádření mluvčího správy Pavla Hally nesouvisejí v žádném případě s provozováním a s bezpečností železniční dopravy. Propouštění se dotkne i úředníků Českých drah, tedy ale nebudou jediní. 250 zaměstnanců, o které dráhy zeštíhlí, by mělo pocházet z různých profesí. Propouštět se bude napříč celým spektrem profesí. Hodně bude záležet také na tom, kolik vlaků si objednají jednotlivé kraje na příští rok. Pak by mohl počet propuštěných ještě stoupnout. Pouze jednotlivci by měli odejít z ČEZu, Českého areoholdingu, Lesů ČR a nebo z České pošty. Poslední jmenování podnik přitom loni byl hlavním tahounem propouštění. Z více než 30 tisíc zaměstnanců si výpověď odneslo zhruba 1 700. Letos se pošta plošně propouštět nechystá. Případné odchody budou pouze v souvislosti se změnou v organizaci práce, a to buď díky novým technologiím, nebo změnou pracovních procesů.

Propouštět se bude i na českých ministerstvech. Můžou za to škrty v rozpočtu. Avšak i tady by mělo jít většinou o jednotlivce. Naopak propouštět se nechystá Budějovický Budvar, MERO ani správce přenosové soustavy ČEPS.

-pda-