V plánu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je razantně navýšit kontroly na pracovištích, například na stavbách. „Když to řeknu číslem, tak od dubna dojde ke stonásobnému posílení intenzity kontroly nelegální práce,“ uvedl pro ekonomický deník E15 ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Práce načerno je podle něj jedním z nejhorších způsobů okrádání všech spoluobčanů. Ministrovým základním cílem proto je tento fenomén „velmi brzo a velmi významně omezit“. Pomoct naplnit záměry Drábka má i nová definice nelegální práce v zákoně.

Kontroloři pak budou pečlivě sledovat nejen to, jestli firmy neplatí lidi takzvaně „bokem“, ale i to, jestli někdo nepracuje jako živnostník na fakturu, když by měl být v zaměstnaneckém poměru. Do terénu vyrazí nově několik set pracovníků, které bude možné převést na kontrolní činnosti díky restrukturalizaci úřadů práce.

Odradit od práce načerno mají nově i vyšší pokuty. Maximální částka pokuty za tento prohřešek se totiž zvýší z nynějších 10 tisíc na 100 tisíc korun. A sankce budou platit nejen ti, kdo zaměstnance nelegálně zaměstnají, ale také ti, kdo to umožní.

-pda-