Největší vládní program, který propojuje vědu a byznys, dostal název Centra kompetence a začne v roce 2012. Stát bude osm let projekty dotovat ze sedmdesáti procent, zbytek zaplatí firmy. Uvedl to list Mladá fronta Dnes (MfD).

Jednou z podmínek pro získání dotace je podle listu spojení v týmech. Ideální představa počítá s tím, že se budou tvořit konsorcia, v nichž budou minimálně tři firmy a jedna vědecká instituce. Program nyní zastřešuje Technologická agentura České republiky.

Technologická agentura odhaduje, že vznikne 35 týmů, píše list. Každý z nich získá na řešení projektu v průměru 310 milionů. Podávat přihlášky můžou od 30. června. MfD cituje také Petraa Matějů z Grantové agentury ČR, podle kterého je program Centra kompetence zatím největší státem podpořený projekt zaměřený na spojení vědy a byznysu. Spolupráce vysokých škol a podniků je v Česku nejslabší ze zemí OECD, program má kromě jednotlivých projektů podporovat i dlouhodobé spojení firem a vědců.

Firmy a vědci už připravují společné týmy. “Chceme se spojit se třemi fakultami Univerzity Karlovy a s dalšími sedmi firmami a společně vyvinout lepší a citlivější detektory rentgenového a radiačního záření. Budou se moci využít k hlídání dávek radiace v jaderné elektrárně. Detektory budou přesnější a levnější než ty současné,” řekl HN Jan Surý z třebíčské společnosti Envinet.

Další projekt se chce zaměřit na zdokonalování diagnostiky a léčby zhoubných nádorových onemocnění.

-pda-