Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) totiž podle listu Mladá fronta Dnes přichází s návrhem, jak vrátit část ze 400 tisíc rodičů malých dětí do práce. Nedostatek školek by řešilo byrokraticky nenáročnými dětskými skupinami a rodiče motivovalo slevou na dani.

List uvedl, že zřídit malé školky ve firmách bez velké administrativy, uplatnit si je do nákladů a zavést daňové slevy pro rodiče, kteří za hlídání svých dětí platí, by mělo být možné od příštího roku. Opatření by totiž mohlo prolomit neochotu firem zřizovat firemní školky, které jsou pro ně dnes příliš nákladné a náročné na předpisy. Dětskou skupinu, která by musela být nezisková a mohla by pečovat o předškolní děti od šesti týdnů věku, by stačilo ohlásit na úřadu práce, který by také kontroloval plnění zákonem předepsaných podmínek.

Zřízení skupinky do dvanácti dětí by nemuselo splňovat přísné hygienické normy, které dnes platí pro mateřské školy. Návrh podle MfD počítá s tím, že firma bude moct zřídit takzvaných menších dětských skupin víc, například na pobočkách, ale i v jedné budově. Maximum dětí ve skupině by bylo 24, pečovat by o ně museli alespoň dva profesionálové, do šesti dětí by stačil jeden.

Pokud se firma rozhodne zřídit si dětskou skupinu anebo na ni přispívat někomu jinému, bude si moci náklady odečíst z daňového základu. Dětskou skupinu zřídili coby pilotní projekt v pražském ústředí ministerstva práce. Denně tam dochází v průměru šest až osm dětí. Samo ministerstvo připouští, že takové hlídání dětí lze dnes zřídit jen v režimu obecných právních předpisů, neexistuje garance kvality a obsahu služby, což znejišťuje pečovatele i rodiče.

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) také navrhuje ulevit rodičům, kteří si platí péči o dítě. Mohli by si odečíst až 15 procent z nákladů, maximálně 14 400 Kč ročně. Aktuálně je na rodičovské dovolené přes 320 tisíc rodičů (z více než 98 procent jde o ženy), dalších několik desítek tisíc rodičů pobírá mateřskou. Pokud by uplatnili slevu na dani úplně všichni, vyšlo by to státní rozpočet na 5,75 miliardy korun, odhaduje ministerstvo. Stát by sice daňové úlevy pro zaměstnance i firmy něco stály, celkově však ministerstvo počítá s tím, že na nových opatřeních vydělá. Důvodů je hned několik – vzniknou nová pracovní místa pečovatelů v dětských skupinách, dále kvůli slevě na dani budou rodiče vyžadovat od pečovatelů faktury, a daně tak začnou přiznávat i ti, kteří si péčí o děti přivydělávali načerno.

Hlavně však rodiče, kteří umístí dítě do dětské skupiny, nastoupí do práce a začnou odvádět daně a pojistné. Podle toho, kolik takových osob bude a na jak velký úvazek, odhaduje ministerstvo výnos pro rozpočet od stovek milionů až po 8,5 miliardy korun.

-pda-