Podle něj projekt bude stát 800 milionů korun, z toho 120 milionů dá stát a 680 milionů Evropský sociální fond.

„Absolventi, kteří přicházejí na trh práce bez zkušeností ze zaměstnání, mají velmi ztíženou pozici. Chceme nabídnout lepší uplatnění. Pokud absolvují několikaměsíční stáž u zaměstnavatele, mají mnohem lepší šanci najít zaměstnání,” citoval server Finanční noviny.cz ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Podle ministra by se do projektu mohli zapojit i lidé po přestávce v kariéře, třeba rodiče po rodičovské dovolené či dlouhodoběji nezaměstnaní.

Na projektu spolupracuje ministerstvo práce s ministerstvem školství. Provádí ho pak FDV, který bude měsíční až šestiměsíční stáže i kontrolovat. Firmám pak uhradí náklady na veškeré požadované úkony a aktivity spojené se stáží. Stážistovi, který na závěr dostane certifikát, se bude hradit doprava a stravné. O podporu od úřadu práce či o rodičovskou by přijít neměl. Peníze na projekt putují z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a od státu.

V nabídce je podle Kryštofa zatím 22 profesí. Kolik firem se do programu přihlásí a místa pro získání praxe nabídne, není zatím jasné. Šéf FDV se ale neobává toho, že by zaměstnavatelé o stážisty neměli zájem. Stáž není placená. Zájemce o ni se ale bude moci s firmou dohodnout na odměně.

Projekt má nastavit pravidla a náplň stáží jako dalšího vzdělávání. Vzejít z něj mají případně i návrhy na legislativní opatření, která by měla získání praxe v podnicích usnadnit. “V současné společnosti se nelze vše naučit ve škole. Řešíme, jak bychom mohli najít dělbu práce mezi školním a dalším vzděláváním,” uvedl náměstek ministra školství Jiří Nantl.

Uchazeči o praxi se budou moci hlásit na webu www.stazevefirmach.cz. Databáze, do níž se budou moci zaregistrovat, by měla začít brzy fungovat. Podobně se budou moci zapsat i firmy.

-pda-

Zlepší se zaměstnávání absolventů škol spuštěním projektu Stáže ve firmách?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.