A A s tím, jak se každý rok zvyšuje věk odchodu do penze, přemýšlí právě o předčasném důchodu. Loni tuto možnost využilo téměř 28 tisíc lidí. Informoval o tom server Zprávy.rozhlas.cz.
Do předčasného důchodu nemůže jít každý, musí splnit určité podmínky. Liší se to podle data narození, od něhož se odvíjí věk, ve kterém má člověk nárok na řádný starobní důchod. Mladším ročníkům se tento věk prodlužuje.
Záleží také na získané době předepsaného placení pojištění a také na pohlaví, protože u starších žen se započítává i počet vychovaných dětí. Takže například žena, která se narodila v roce 1955 a měla jedno dítě, by měla jít do důchodu v 61 letech, tedy v roce 2016. Do předčasného důchodu může jít o tři roky dříve.
Stanovení důchodového věku má také svůj vliv. Když je zákonem daný důchodový věk nižší než 63 let, může člověk požádat o předčasný starobní důchod nejdříve o 3 roky dříve. Když je tento věk stanoven vyšší než 63 roky, může být předčasný starobní důchod přiznán až o 5 let předtím, ale ne dříve, než je člověku 60.
Při odchodu do předčasného důchodu bude klient dostávat nižší penzi, a to po celou dobu pobírání penze. V současné době platí, že v průměru dostává zhruba o 1140 korun měsíčně méně.
Důchod se skládá z pevné a procentní části. Právě ta se při předčasné penzi krátí, a to podle toho, o kolik dříve jde člověk do důchodu, než by normálně měl.
Předčasný důchod ale není takzvaný předdůchod, o kterém se v poslední době hodně mluví. Předdůchod nebude vyplácet stát, je to součást komerčního doplňkového penzijního spoření – takzvaný třetí pilíř. Podmínkou pro něj je, že má důchodce u penzijního fondu naspořeno dostatek peněz. I tady ale musí dosáhnout určitého věku. V případě předdůchodu by se penze ze státního pojištění neměla snižovat.
Uvažujete o odchodu do předčasného důchodu?
Povězte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.