Uvedl to server Zprávy.rozhlas.cz.

Lidé tak i několik měsíců splácejí dluh, který už dávno vyrovnali. Česká správa sociálního zabezpečení, která má exekuce u důchodů na starosti, se ale podle Jany Buraňové snaží vyřizovat případy co nejdříve.

„Pokud občan uhradil svůj závazek jednorázově exekutorovi, ty srážky z důchodu zastaví Česká správa sociálního zabezpečení bezodkladně. Pokud už ten požadavek byl zpracovaný do výplat důchodů, tak se může stát, že ta exekuční srážka v následujícím měsíci ještě proběhne,“ vysvětluje Buraňová.

Úřad ale přeplatky lidem následně vrátí. Úřad ujišťuje, že dlouhé lhůty pro vyřizování už výrazně snížil.

Problémy s exekucí musí řešit stále více lidí. Původně malý nedoplatek v řádech desítek korun, který člověk zapomene zaplatit, se po letech vyšplhá na mnohatisícovou částku. Exekutor pak dlužníkovi zpravidla obstaví účet. Podle Petry Báčové z Exekutorské komory se dlužníkům proto vyplatí, když na došlou výzvu nebo upozornění budou reagovat co nejdříve.

Snažte se komunikovat s věřitelem, snažte se vyrovnat svůj dluh co nejdříve, protože tím zabráníte tomu, aby procesem narůstaly další náklady,“ radí Báčová, jak postupovat při splácení dluhu.

Jaký máte názor na exekuce v České republice?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.