Roste počet škol, kde je možné získat výuční list v tomto oboru, a je i vyšší zájem o rekvalifikační kurzy pro dospělé. A podle zjištění HN k tomu stačilo jediné – vládní nařízení o tom, že si lidé musí zkontrolovat komín od oborníka.

Vymetání komínů podle listu platilo ještě donedávna za špinavou a tak trochu vysmívanou práci. Nyní ale přibývá lidí, kteří svou profesní budoucnost spojují právě s černou kombinézou a bílou čapkou, jakou nosí kominíci. Podle prezidenta Společenství kominíků ČR Emila Morávka přibývá škol, které nabízejí výuční list v oboru kominík. Kromě Prahy a Brna jej od září bude možné získat také v Českých Budějovicích a Pardubicích. Zvedá se také zájem o rekvalifikační kurzy pro dospělé.

Podle jeho slov se do rekvalifikačních kurzů na kominíka na pražské učiliště na Jarově hlásilo ještě před třemi lety 18 lidí ročně, nyní je to 38 zájemců za rok. Zájem o kominickou profesi se podle něj zvyšuje i v ostatních regionech. K práci kominíka se tak podle HN v současnosti vracejí i lidé, kteří ji před časem pověsili na hřebík kvůli jiné kariéře.

Za rostoucím zájmem vidí analýza listu dopady lednového vládního nařízení, podle kterého musí majitelé domů zajistit alespoň jednou ročně kontrolu kamen a komína od atestovaného odborníka. Pokud to lidé zanedbají a komín jim vyhoří, zaplatí 35 tisíc korun pokuty. V Česku je nyní 1800 kominíků a jedna revizní návštěva stojí okolo tisíce korun. Ještě před rokem bylo kominíků 1500.

-pda-