Celkem tak v prvním pololetí dlužníkům strhla víc než 741,6 milionu korun. Statistiky navíc říkají, že proti roku 2000 se počet důchodů s exekucí zvýšil víc než čtyřikrát.

Přesné číslo exekučních srážek u důchodů se v červnu zastavilo na čísle 64 315, což je od konce prosince 2011 nárůst o 5,6 procenta. Ze statistik ČSSZ vyplývá, že nejčastěji se měsíční výše exekuční srážky pohybuje do 3000 korun, běžné jsou i případy se srážkou do 500 korun nebo jen do stokoruny. Data úřadu ovšem ukazují, že roste nejen počet exekucí, ale i suma stržených částek. Zatímco předloni činila 514 milionů korun, loni už překročila 1,1 miliardy korun. Letos za prvních šest měsíců byla přesně 741 636 453 korun. V roce 2000 evidovala ČSSZ asi 15 700 penzí s exekucí. Před pěti lety jich bylo už skoro 35 600. Předloni se počet vyhoupl přes 51 184. Exekuce se týkají starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. ČSSZ z nich sráží, pokud to nařídí soud či exekutor exekučním příkazem nebo pokud rozhodnutí padlo ve správním, konkurzním nebo insolvenčním řízením.

Velkým problémem pro seniory jsou úvěry, půjčky a nákupy na předváděcích akcích. Spotřebitelské organizace proto seniory neustále varují, aby se nenechávali přemluvit k neuváženému nákupu drahého zboží, nebrali si nechtěné úvěry a zbytečně se nezadlužovali. Podle serveru Finanční noviny.cz sdružení Spotřebitel.net už dřív uvedlo, že největší nebezpečí pro starší lidi představují prodejní akce, na nichž prodejci návštěvníky přesvědčí k nákupu. Rovnou jim poskytují i půjčky. A senioři pak často závazky nedokážou plnit.

-red-

Měly by úřady více kontrolovat (a pokud ano, jak) čerpání úvěrů a půjček na spotřební nákupy u lidí, kteří pobírají od státu penze, dávky, či důchody?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.