Lidé do 35 let se mohou do reformy zapojit kdykoliv. Ti, kterým už 35 let bylo, se musí rozhodnout do konce června 2013. Pokud člověk do nového modelu vstoupí, nebude už moci vystoupit.

Podle stávajících analýz se vstup do druhého pilíře vyplatí lidem s vyššími příjmy, a to spíš mužům než ženám. U lidí se střednímu příjmy bude záležet na výběru fondu a délce spoření. Nejvýhodnější má být druhý pilíř pro muže ve věku 20 až 30 let.

Vláda za reformou penzí stojí. „Jestliže v současné době připadá na jednoho penzistu 1,8 ekonomicky aktivního člověka, v roce 2050 to bude 1,2 ekonomicky aktivního člověka. V penzijním systému musí dojít ke změnám, nestačí pouze parametrické změny průběžného důchodového systému,“ uvedl premiér Petr Nečas.

Opozice je sice pro reformu důchodů, ale ne formou privátních penzijních fondů. Spoření do nich podle sociálních demokratů odčerpává peníze ze státního důchodového systému a lidé na to doplácí vyššími daněmi. „Dnes je trend ústupu od převodu finančních prostředků do takzvaného druhého pilíře. Většina zemí, která ho zavedla, se zoufale snaží najít cestu, jak se z toho dostat ven. Proč to děláme, proč jdeme tímto směrem v situaci, kdy většina zemí zjistila, že tudy cesta nevede?“ ptá se šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. ČSSD už dlouho mluví o tom, že pokud vyhraje příští volby, nový systém penzijního spoření zruší. Přesto už má od České národní banky licenci pro druhý pilíř 6 z 9 stávajících penzijních fondů a hlásí se o ně další.

Plánujete se zapojit do druhého pilíře penzijního spoření?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.