Po řadě jednání s premiérem a dalšími členy vlády a přes jednoznačně odmítavé stanovisko odborů vláda totiž na svém zasedání 27. července schválila rychlejší přijímání a vyřizování žádostí Ukrajinců o zaměstnanecké karty na Generálním konzulátu ČR ve Lvově.

Na český trh práce, kde chybí téměř 140 tisíc lidí zejména v technických profesích, se tak dostanou i firmami poptávané nízko a středně kvalifikovaní ukrajinští pracovníci.

„Vláda se racionálně rozhodla podpořit řešení krizové situace na trhu práce. Firmám chybí 140 tisíc pracovníků, a to i nízko a středně kvalifikovaných,“ uvedl prezident SP ČR Jaroslav Hanák, který vyjednávání aktivně vedl.

„Vláda konečně uznala naše argumenty. Máme však nadále obavy, zda je kapacita úřadů dostatečná. Očekáváme značný zájem ze strany našich firem, které stále více poukazují na problém nedostatku pracovníků,“ uvedla generální ředitelka SP ČR Dagmar Kuchtová.

Průmyslovým firmám již dlouhodobě chybí zaměstnanci technických profesí, jako jsou svářeči, obráběči kovů, zámečníci, seřizovači, elektrikáři, kovodělníci, operátoři CNC strojů. Poptávka je i po slévačích, soustružnících, nástrojařích, opravářích strojů a dalších oborech.

Podle SP ČR je rozhodnutí o rozšíření projektu Ukrajina jen jeden krok k řešení celkové dramatické situace na trhu práce.

Tisková zpráva ke stažení zde.

Zdroj: SP ČR

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-