„V době, kdy chybí lidé, je snaha zvýšit dovolenou na 5 týdnů nepřijatelná. Je to další dopad na hospodaření firem. Ohrožuje prosperitu celé země. Zároveň tím firmy ztrácí možnost nabídnout zaměstnancům unikátní a oblíbený benefit. O tom, jaké benefity a komu budou firmy nabízet, si musí rozhodovat samostatně bez zásahu vlády,“ komentuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

“Rád bych připomněl, že v říjnu se zástupci vládní koalice a sociální partneři podpisem gentlemanské dohody o novele zákoníku práce zavázali, že nebudou bez vzájemné dohody prosazovat ani podporovat žádné další změny této novely. Nebudou také bez vzájemné dohody podporovat ani prosazovat žádné další návrhy změn zákoníku práce,” dodává prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Některé firmy, které pátý týden dovolené poskytují, už dnes kvůli nedostatku zaměstnanců musí personálně řešit, aby si jejich zaměstnanci mohli pátý týden dovolené vyčerpat. Namísto týdne dovolené navíc se tak některé podniky se svými zaměstnanci raději domluví na zvýšení mzdy. Pokud bylo ze zákona povinně 5 týdnů dovolené, tohle řešení nebude možné.

Zdroj: www.spcr.cz 

-lhe-