Firmy bojují proti šíření Covid-19 každý den. Pravidelně testují své zaměstnance, dodržují hygienická pravidla, nabízí homeoffice a chtějí i očkovat. Plnou podporu pro takový boj proti šíření koronaviru ze strany vlády však postrádají.

„Zaměstnance pravidelně testuje většina firem. Šíření viru na pracovišti aktivně předchází také díky přísným hygienickým pravidlům. Víme přesně, kdo ve firmě je pozitivní a zda s ním někdo přišel do takzvaně rizikového kontaktu. Jsem přesvědčený, že taková prevence a přehled o výskytu viru, jako je právě ve firmách, nikde jinde není. A to je chyba. Potřebujeme zdarma testovat na veřejných místech,“ upozorňuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

„Ochrana zdraví je společnou prioritou všech. Považujeme však za nemorální finančně motivovat k nemocnosti. Chceme naopak motivovat k zodpovědnosti. Vláda by měla boj proti šíření koronaviru řešit komplexně. Dejme lidem možnost testovat se zdarma všude ve městech a na vesnicích. Testujme pravidelně ve školách a školkách i na veřejných místech, a tím kontrolujme šíření nemoci. Vláda by měla částečně hradit i testování ve firmách, což podpoří masivnější testování zejména v menších podnicích,“ doplňuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

„Navrhované navýšení karanténního příspěvku odmítáme, i kdyby šel na vrub státu. Jsme přesvědčeni, že ochrana zdraví je prioritou každého z nás a není třeba k ní finančně motivovat. S navýšenou odměnou za karanténu hrozí její zneužívání,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Všichni bezpříznakoví zaměstnanci na homeoffice pobírají plnou mzdu. Nemocní dostávají náhradu mzdy. O všechny je postaráno minimálně na úrovni zákoníku práce. Mnoho firem jde i dál,“ doplňuje prezident Hanák.

„Od vlády očekáváme maximálně zodpovědný přístup k prevenci epidemie. Chceme, aby se vláda soustředila na efektivní a rychlou podporu ekonomiky. Místo toto brzdí kurzarbeit, pomalu vyplácí podporu a přichází s kontroverzními nápady jako je například navýšení karanténního příspěvku. Pomohlo by také, kdyby všichni členové Parlamentu šli příkladem v prevenci a chovali se zodpovědně,“ uzavírá prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Zdroj: www.spcr.cz