Odbory navrhly, že vypracují sociální program a vedení SU souhlasilo.

Měli jsme totiž již nějaké zkušenosti z doby, kdy se rušila divize Družba, hledalo se řešení pro 1000 zaměstnanců a odbory už tehdy vymýšlely sociální program, i když v trochu jiné podobě. Nyní jsme návrh připravili a poté jsme ho projednali a dopracovali společně s vedením Sokolovské uhelné. Program začal platit od března letošního roku. Aby se nemuselo propouštět, navrhli jsme dvanáctinásobek odstupného podle celkové doby zaměstnání ve firmě a navíc za každý rok odpracovaný v SU dostane zaměstnanec, který se rozhodne využít nabídky, 3000 korun,“ vysvětluje předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jan Smolka a pokračuje:

Vezměme za příklad konkrétního zaměstnance, například pana Nováka, kterému je 60 let a do starobního důchodu mu zbývají například tři roky. Tím, že pan Novák využije sociálního programu, odejde s dvanáctinásobkem odstupného a k tomu za každý odpracovaný rok dostane 3000 korun. Pan Novák nastoupil do firmy hned po vyučení, odpracoval 40 let, takže dostane 120 000 korun a k tomu dvanáctinásobek odstupného, je finančně zabezpečený a může v klidu odejít do předčasného důchodu.”

Odborářský sociální program, schválený vedením SU, je zaměřen právě na zaměstnance, kterým zbývá několik let do důchodu.

Zájem o sociální program předčil očekávání odborů i vedení firmy. Společnost potřebovala snížit stav oproti plánu asi o 120 lidí. Dnes už je v sociálním programu nahlášeno přes 300 zájemců.

Odhadli jsme, že lákavá nabídka osloví hodně zaměstnanců. Ale nečekali jsme takový zájem u pracovníků, kterým chybí do starobního důchodu ještě hodně let. Firma rozhodně nevyhoví všem zájemcům a posuzuje žádosti individuálně,“ říká Jan Smolka.

O tom, komu se vyhoví, rozhodují ředitelé jednotlivých divizí Sokolovské uhelné. Jediným kritériem je nahraditelnost, či nenahraditelnost konkrétního zájemce o sociální program. Už teď mohu potvrdit, že náš sociální program firmě stoprocentně pomohl k snížení stavu zaměstnanosti, aniž by musela přistoupit k drastickému propouštění. A v tom spatřuji opětovné potvrzení nadstandardního vztahu zástupců zaměstnanců a vedení Sokolovské uhelné,“ dodává.

Domníváte se, že by podobný sociální program mohly využít i jiné firmy?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.