Drábkova reforma totiž sjednotí všechny sociální dávky na jedno výplatní místo, a navíc jimi bude možno platit ze speciální karty, tzv. karty sociálních systémů určené pro osoby zdravotně postižené. S hodnocením přišel deník Lidové noviny.

Podle Drábka bude nový systém komfortnější a pro stát levnější. Zároveň prý bude snazší kontrolovat zneužívání pomoci, citoval ministrův výklad deník Lidové noviny. Dávky by se na jedno místo měly sloučit již od začátku roku 2012. Jednoduše řečeno – podoba nového sociálního systému spočívá v tom, že si lidé pro všechnu pomoc budou chodit už jen na úřady práce. Ty mají v zemi 77 poboček a 406 kontaktních míst, kde bude možné o dávky žádat. Lidové noviny k tomu uvedly, že dnes musí lidé obcházet tři úřady a vyřizovat dávky se třemi úředníky.

Státní sociální podpora, do které patří rodičovský příspěvek, přídavky na děti nebo porodné, se vyřizuje na pracovních úřadech, stejně jako podpora v nezaměstnanosti. Dávky hmotné nouze vyplácejí přímo obce. Zdravotně postižení si pak musí pro pomoc státu chodit do větších, spádových obcí. Spolu s přesunem na jedno místo se dávky od příště sloučí i zjednoduší. Například různé dávky pro postižené, jako byl příspěvek na péči, nákup auta nebo úpravy bytu, se spojí do jednoho příspěvku na mobilitu. Nicméně Národní rada zdravotně postižených, vedená někdejším poslancem za Unii svobody Václavem Krásou, byla s některými změnami nespokojena. Vláda jim nakonec částečně vyšla vstříc.

Novinkou také je, že všechny dávky budou od ledna elektronické. Každý, kdo na ně bude mít nárok, dostane kartu sociálních systémů, z níž si bude moci peníze vybírat. Po reformě už bude nad všemi sociálními dávkami mít kontrolu jen stát a obce na ně ztratí vliv. Ministr práce ale očekává, že část terénních sociálních pracovníků, kteří přímo na místě prověřují, jak lidé závislí na dávkách žijí, se přesune na pracovní úřady.

-pda-