Podmínkou je, zda se podaří do konce prosince podepsat smlouvu s Českou spořitelnou, která by karty měla spravovat. Uvedla to Česká televize. V tuto chvíli však s bankou ještě jedná ministerstvo práce a sociálních věcí o detailech smlouvy.

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) je nutné vědět termín podepsání smlouvy s Českou spořitelnou, neboť z toho vyplývají další termíny. Mimo jiné povinnost, aby se karty začaly vydávat do tří měsíců od podpisu smlouvy. Sociální karty umožní Úřadu práce zasílat lidem sociální dávky na jejich účet. Česká spořitelna, která v tendru na sociální karty zvítězila, uvedla, že je připravena začít vydávat karty na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku.

Podle ČT dal zelenou projektu sociálních karet i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dovolil pokračovat v jejich přípravě. Sociální karty by měly od příštího roku sloužit jako průkazky pro příjemce peněz od státu, měly by se na ně vyplácet veškeré podpory, dávky a příspěvky. Na ně by podle rozpočtu ministerstva na příští rok mohlo putovat asi 86 miliard korun. Na nákladech na provozování systému a vyplácení by resort ročně mohl ušetřit asi miliardu.

-pda-