Podle České televize podepsalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR smlouvu na zajištění karet s Českou spořitelnou, která zvítězila v tendru. Projekt od počátku provázela kritika opozičních stran, odborů i rady postižených. Používání karet nemá být povinné, ale využívat je budou muset lidé, kteří dávky zneužívají.

ČT uvedla, že se zavedením karet počítá sociální reforma ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), která začala platit od ledna. Všechny dávky od státu teď vyplácejí úřady práce. Už od počátku roku je původně měly vydávat na plastikové karty. Ty mají sloužit nejen jako průkazky, ale i k výběru peněz z bankomatů či případně k placení. Podle ministra usnadní i komunikaci lidí s úřadem – klient se přihlásí svou kartou tak, že ji přiloží ke čtecímu zařízení. Úředníkům se pak všechny potřebné údaje o příjemci rovnou ukážou v počítači, popsal Drábek.

Česká spořitelna podle Jaromíra Drábka slíbila vytvořit jednotný portál, kde budou uživatelé spravovat své učty. “Každý klient bude mít standardní přístup k informacím o jeho platbách tak, jak je zvyklý při elektronickém bankovnictví,” uvedl šéf rezortu s tím, že lidé budou moct se sociální kartou platit u obchodníků, vybírat si dávky v bankomatech nebo si je převádět na běžný účet.

Česká spořitelna v tendru nabídla podle hodnotící zprávy 1 288 bankomatů a 25 106 platebních terminálů. Za vydání nové karty za poškozenou, ukradenou či ztracenou by měl příjemce dávek platit 240 korun a za vygenerování PIN pak 100 korun. Jeden výběr dávky z bankomatu v měsíci by měl mít zdarma, každý další by měl stát šest korun. Stejně by měl dát i za bezhotovostní platbu. U cizí banky vyjde výběr z bankomatu na 40 korun.

Proti zavedení karet se ale podle České televize stavěla levice, odbory i rada postižených. Důvodem zavedení sociálních karet jsou úspory, které by podle propočtů ministra Jaromíra Drábka měly státu ročně ušetřit za administrativu asi čtvrt miliardy korun. Další tři čtvrtě miliardy se má podle ministra uspořit díky tomu, že všechny dávky vyplácí už jen úřad práce. Někteří odpůrci projektu to ale zpochybňují. Podle nich karty příliš neušetří a vydělá na nich jen banka. Ročně od státu přes spořitelnu proteče na příspěvcích, dávkách a podporách kolem 80 miliard korun.

-pda-