Jedním ze zásadních nástrojů nadodvětvového tripartitního sociáního dialogu je Trojstranná sociální vrcholná schůzka pro růst a zaměstnanost (někdy se užívá také překlad Tripartitní sociální summit pro růst a zaměstnanost nebo jen Tripartitní sociální summit).
- Byla ustavena Rozhodnutím Rady 2003/174/ES ze dne 6. března 2003 o ustavení trojstranné sociální vrcholné schůzky pro růst a zaměstnanost a slouží jako fórum meziodvětvového sociálního dialogu.
- Trojstranná sociální vrcholná schůzka se koná alespoň jednou za rok před jarním zasedáním Evropské rady a sestává ze zástupců země aktuálně předsedající EU, jakož i dalších dvou zemí, které budou v předsednictví pokračovat, zástupů Komise a sociálních partnerů (desetičlenná delegace zástupů zaměstnavatelů a stejně velká delegace zástupců zaměstnanců).
- Programem jednání jsou témata týkající se hospodářské a sociální politiky EU.
Hlavním orgánem pro bipartitní nadodvětvový sociální dialog (cross-industry social dialogue) je Výbor pro sociální dialog (Social dialogue committe) při Evropské komisi.
- Schází 3–4 x ročně. Zasedá v něm 64 představitelů (32 zástupců zaměstnavatelských konfederací a 32 odborových konfederaci).
- Zaměstnavatele reprezentují tři organizace, a to BUSINESSEUROPE, CEEP a UEAPME a zaměstnance ETUC (záložka odkaz Box č. 3).
- Výbor pro sociální dilaog je veden generálním ředitelem Generálního ředitelství Evropské komise pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování (Directorate-General for Employment, Social Affairs and Equal Opportunities).