Základem odvětvového evropského sociálního dialogu (sectoral social dialogue) jsou výbory odvětvového sociálního dialogu. Ty spojují sociální partnery členských zemí EU působící v konkrétním odvětví. V současné době existuje celkem 43 výborů pro odvětvový sociální dialog.

Odvětvový výbor sociálního dialogu (sectoral social dialogue committe) je možné zřídit na základě společné žádosti příslušných sociálních partnerů, tzn. sociálních partnerů působících v EU v konkrétním odvětví. Aby se mohli sociální partneři účastnit jednání, musí splňovat následující podmínky:
  • Musejí být organizovaní na evropské úrovni.
  • Jejich členské organizace musejí být uznávanou součástí struktur sociálních partnerů v členských státech, tzn. mohou zde kolektivně vyjednávat.
  • Musejí mít odpovídající struktury k zajištění aktivní účasti v evropském dialogu.

Odvětvový výbor tvoří maximálně 64 zástupců. Počty zástupců zaměstnavatelů a zástupců zaměstnanců musejí být stejné.

Výbory se musejí scházet alespoň jednou ročně. Těchto schůzí se mohou účastnit zástupci všech národních členů evropských federací. Všechna setkání sociálního dialogu na evropské úrovni financuje EU – proplácí cestovní náklady a ubytování a poskytuje technickou a administrativní infrastrukturu.

Příklad evropského odvětvového sociálního dialogu v chemického průmyslu (chemical industry)

V chemickém sektoru v zemích EU pracují asi 2 mil. zaměstnanců, což je cca 1,1 % celkové pracovní síly EU. EU zároveň vytváří 28 % celkové produkce chemického sektoru na světě. Sociální dialog v sektoru pokrývá výrobu chemikálií, plastových a gumových výrobků a farmaceutik. Odvětví prochází nesnadným obdobím a snaží se čelit rostoucí konkurenci z Asie.

V odvětví chemického průmyslu jsou zaměstnavatelé na úrovni EU zastoupení ECEG (European chemical employers group, Evropská skupina zaměstnavatelů v chemickém průmyslu). Členem ECEG je za Českou republiku Svaz chemického průmyslu České republiky (SCHP ČR). SCHP ČR je rovněž členem Svazu průmyslu a dopravy České republiky.

Zaměstnance v odvětvovém sociálním dialogu zastupuje industriAll (industriAll European Trade Union), kde je Česká republika zastoupena čtyřmi odborovými svazy: Odborovým svazem ECHO, Odborovým svazem KOVO, Odborovým svazem textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Čech a Moravy a Odborovým svazem skla, keramiky a porcelánu. První tři odborové svazy jsou zároveň členy Českomoravské konfederace odborových svazů.