Napsal to server Zprávy.rozhlas.cz.

Nicméně autorka usnesení šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová věří, že na ně bude brát ministerstvo práce a sociálních věcí při přípravě zákona ohled. Některá stávající opatření jsou podle Klasnové protizákonná.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že na jejich zrušení trvá. A pokud se sociální demokracie po volbách dostane do vlády, sKarty v každém případě skončí.

„Sociální demokracie je přesvědčena o tom, že nemá žádný smysl tento projekt udržovat při životě a tvářit se, že má význam, aby sKarty tady fungovaly jako identifikační průkaz,“ řekl Sobotka. „Jediné rozumné řešení je projekt sKaret ukončit, konstatovat, že to byl další z omylů této vládní koalice. Že to byl další z nepovedených experimentů ministra Drábka,“ dodal předseda strany.

„Zastavení vydávání sKaret by možná bylo rozumné,“ uvedla pro Českou televizi poslankyně ODS Lenka Kohoutová, podle níž se musí vyjasnit, proč musí sKarty vydávat právě Česká spořitelna a ne stát, a zda by celá záležitost nemohla být levnější.

Karty určené k výplatě sociálních dávek ve Sněmovně obhajovala v pátek ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová, zákonodárce ale nepřesvědčila. Právě identifikace měla být hlavní funkcí karty poté, co ministerstvo zrušilo povinnost používat je i jako platební kartu.

Exministr práce Jaromír Drábek sKarty nadále obhajuje. „Kromě toho opozičního křiku a mediální humbuku je důležité, že dnes už má tu sKartu víc než čtvrt milionu lidí. Takže ta praktická zkušenost, kdy pomocí sKarty jde normálně platit v obchodech, vybírat v bankomatu, nechávat si převést peníze na svůj běžný účet, změnit číslo účtu na dálku. To jsou věci, které si lidé už v těch posledních měsících vyzkoušeli,“ prohlásil.

Místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Miroslav Opálka z KSČM by byl nejraději, kdyby sKarty úplně zanikly. „Jsem pro úplné zastavení, ale mám problém, kdo uhradí náklady, které už vynaložila Česká spořitelna. V případě že bude ještě chtít podíl na ztrátě v případných ziscích, tak je to pro stát nepříjemná záležitost,“ řekl Opálka.

Co si myslíte o vydávání sKaret?

Povězte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.