Informoval o tom server Esondy.cz.

„Pravicová vláda dělá vše proto, aby se krize prohlubovala. Sociální dialog, respektive návrhy zástupců zaměstnavatelů a odborů na oživení ekonomiky jsou jí k smíchu. Sociální dialog s vládou je k ničemu, odbory již několikrát opustili jednání tripartity. Vláda už nebere vážně ani zaměstnavatele,” řekl dále Jaroslav Zavadil.

Sněm se mimo jiné zabýval analýzou zaměstnanosti a situací na trhu práce. Předsedy odborových organizací zaujala podle portálu Esondy.cz informace o dopadech prekérních forem práce, protože se s nimi čím dál častěji setkávají v praxi. Propad reálných mezd, sedm let nezvýšená minimální mzda, švarcsystém a nastupující prekérní formy práce přivádí do České republiky nový trend, a sice „pracující chudobu”, která způsobuje, že většina zaměstnanců přestává být schopna hradit z příjmů práce, pokud ji vůbec mají, základní životní potřeby.

„Prekérní formy práce jsou vládou záměrně podporovány, což se odráží i ve státním rozpočtu. Zaměstnavatelům to zase umožňuje stlačit již tak nízkou cenu práce. To se projevuje i ve zdravotnictví, kde se rovněž rozmáhá práce na OSVČ, jinde zase švarcsystém. V tomto ohledu je vláda velice úspěšná, daří se jí postupná privatizace zdravotnictví. Podle pravicové vlády se každý má především postarat sám o sebe. Ale za co, když vzrůstá pracující chudoba?” uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

„Je nehoráznost, že premiér za peníze daňových poplatníků zahájil propagační kampaň na podporu zbytečného, nebo lépe řečeno nebezpečného systému, který navíc opozice slíbila po vyhraných parlamentních volbách zrušit. Systému, který zkritizovala i ekonomická rada vlády i bývalý prezident. Vláda za peníze daňových poplatníků propaguje činnost vybraných soukromých penzijních fondů, které jako jediné na tomto systému vydělají,” vyjádřil se na sněmu k II. důchodovému pilíři předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula.

„Dopady reforem, které uskutečnily poslední dvě pravicové vlády na životy zaměstnanců a jejich rodin, na důchodce, mladé rodiny, na svobodné matky a zdravotně postižené občany jsou katastrofální. Pryč s takovou vládou, občané by jí měli vystavit spravedlivý účet v parlamentních volbách, které se uskuteční v roce 2014. Odbory již nyní začnou oslovovat občany a pravdivě je informovat o tom, jak se koaliční politici podepsali na současném politickém, ekonomickém a sociálním marasmu,” řekl na závěr Jaroslav Zavadil.

Delegáti Sněmu také rozhodli, že sjezd Českomoravské konfederace odborových svazů se uskuteční v dubnu 2014 v Praze.

Souhlasíte se stanoviskem odborů, že se v České republice rozmáhá takzvaná pracující chudoba?

Povězte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.