Budoucí důchodová reforma může být založena na tom, že stát sníží lidem v důchodovém věku daňové zatížení jejich práce.

Snížení sazby důchodového pojištění, které by přineslo alespoň pětiprocentní zvýšení zaměstnanosti lidí v důchodovém věku, by zvedlo příjmy do státního rozpočtu. Ukazuje to nová studie think–tanku IDEA připravená ve spolupráci s důchodovou komisí.

Dnes se v Česku zaměstnanost starobních důchodců pohybuje kolem 13,5 procenta, což je zhruba dva procentní body pod průměrem Evropské unie a více než 20 procentních bodů pod úrovní skandinávských zemí. Podle autora studie Jiřího Šatavy je v tuzemsku velký prostor pro zvýšení zaměstnanosti právě této skupiny lidí.

Dobrovolně v Česku odchází do důchodu 70 až 80 procent lidí. Jen menšina jde do penze nedobrovolně – především ze zdravotních důvodů nebo kvůli dlouhodobé nezaměstnanosti.

Že lidé nechtějí po dosažení důchodového věku pokračovat v práci, ukazují i další data. “V předdůchodovém věku je v Česku zaměstnanost vyšší, než je průměr EU. Po dosažení důchodového věku jsme naopak pod průměrem,” říká Šatava. Zatímco ve věku 55 až 59 let je v Česku zaměstnanost 71,2 procenta a průměr EU je 63,8 procenta, ve věku 60 až 64 let je to již za Česko 27,5 procenta a za EU 32,7 procenta.

Lidé v důchodovém věku nejsou v Česku dostatečně motivovaní pracovat,” dodává Šatava. Upozorňuje na to, že daňová zátěž v důchodovém věku je stejná, jako v předchozích letech.

Stát by podle něj měl motivaci zavést, na daních a odvodech by pak mohl vybrat víc peněz. Studie ukazuje dva příklady snížení důchodového pojištění – oba vycházejí pro státní rozpočet pozitivně, zaměstnanost by podle nich vzrostla alespoň o pět procentních bodů.

Pokud by důchodové pojištění kleslo o 6,5 procentního bodu po dosažení důchodového věku a o 3,5 bodu ve věku předčasného odchodu do důchodu, pak by se podle studie příjem státního rozpočtu zvýšil. Narostl by zhruba o 0,5 až 1,5 procenta HDP při předpokládaném růstu zaměstnanosti lidí v důchodovém věku o 5 až 10 procent.

Celou studii si můžete přečíst v anglickém jazyce zde.

Zvažujete, že si odchod do důchodu odložíte, pokud k tomu budete mít podmínky?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-