Vyplývá to z dat úřadu práce o počtu volných míst, kde firmy nabízí možnost obsadit pozici i cizincem. Ještě loni v červnu to bylo necelých tři tisíce míst, letos už patnáct tisíc. To je už prakticky každé sedmé volné místo v Česku.

Zatímco v době ekonomického růstu před poslední krizí českým továrnám pomáhali hlavně Slováci a Ukrajinci, teď firmy musí spoléhat na jiné země. Stát výrazně omezil za krize přísun lidí z nečlenských zemí EU, vyřizování povolení pro Ukrajince je tak složité a pomalé. Svaz průmyslu proto lobbuje za větší kvóty, které by umožnily firmám zaměstnat Ukrajinců více.

Méně u nás pracuje i Slováků. „Slováci, kteří u nás pracují, jsou spíše ti, kteří tu pracují již delší dobu. Slováků, kteří přicházejí do ČR za prací nově spíše ubývá, což je způsobeno jednak slabým kurzem koruny vůči euru a také hospodářským růstem Slovenska, kde volných míst také kvapem přibývá,” říká šéf personální agentury McRoy pro Česko Tomáš Surka.

Personální agentury potvrzují, že se proto čím dál víc zaměřují na lidi z Bulharska a Rumunska. „Nabídka pracovních míst u nás převyšuje demografické možnosti,” říká Roman Moulis, jednatel personální agentury CNL & Presente. Rumuni ani Bulhaři po vstupu do Evropské unie nepotřebují pracovní povolení.

Jaké máte zkušenosti se zaměstnáváním cizinců?
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-ogb-