Agenturní pracovníky si společnost v posledních letech ve velkém najímala kvůli nedostatku lidí na trhu práce. Platí pro ně jiné pracovní a platové podmínky než pro kmenové zaměstnance. Na pracovišti jsou tito lidé zpravidla odlišeni jinou barvou oblečení. Velké procento agenturních zaměstnanců představují lidé z jiných zemí, například z Ukrajiny či Balkánu. Společnost ManPower, která agenturní zaměstnance firma dodává, se k situaci odmítla vyjadřovat. Stejný postoj drží i Škoda Auto.

Na základě stížnosti Škoda Auto sestavila vyšetřovací komisi složenou ze zástupců výroby, právního oddělení, personalistů, odborů a agentury ManPower. “Agenturní pracovníci vypověděli, že posledního půl roku zažívali ze strany kmenových zaměstnanců doslova teror,” píší odboráři ve svém týdeníku.

Oba šikanovaní označili strůjce útoků i další zaměstnance, kteří jim napomáhali. Firma poslední tři týdny postupně rozkrývala, co se na pracovišti dělo. “Zaměstnanci například nalákali spolupracovníka k bedně s materiálem, chytli ho za nohy i ruce a hodili do bedny. Pak zavřeli víko a sedli si na něj, aby nemohl vylézt. Do bedny potom otvorem nastříkali sprej imitující exkrementy. Takto je tam drželi dlouhé minuty,” píší odboráři.

Tím však šikana nekončila. Kmenoví zaměstnanci svým agenturním kolegům například nalili projímadlo do kafe. Jednomu také tajně vzali z batohu chleba se salámem, namazali vazelínou a vrátili zpět, aby ho snědl. “Vazelínou také spolupracovníkům mazali dveře karoserie, aby dotyčnému upadly na zem a měl tak škodnou událost,” píší odbory s tím, že na denním pořádku byly i vulgarismy.

Po vyslechnutí všech svědků vyšetřovací komise označila viníky. Byl mezi nimi i mistr jednoho z výrobních úseků, který údajně o incidentech věděl, ale nepovažoval události za dostatečně závažné, aby zakročil. Tento týden vedení Škody Auto všem, kteří se na šikaně podíleli, rozdalo výpovědi. Dvěma hlavním strůjcům šikany navíc dala doživotní zákaz vstupu do areálu firmy.

“Bylo tak rozkryto a potrestáno nehorázné trýznění slabších kolegů, které nemá obdoby. Podobné zážitky snad někteří pamatují ještě z vojny, kde bylo mazáctví běžné. V 21. století a v moderním závodě největšího automobilového koncernu na světě nemá takové chování vůči ostatním žádné místo a je nanejvýš nepřípustné,” odsoudily odbory celý incident.

Škoda Auto loni dodala celosvětově 1,25 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává celosvětově více než 37 tisíc zaměstnanců, v Česku více než 32 tisíc lidí.

Zdroj: www.ihned.cz

-lhe-