Kvůli ekonomickým potížím odešlo ze skláren a keramických závodů během roku 2010 pět procent zaměstnanců, nyní sklárny a výrobci keramiky zaměstnávají 18 885 lidí. Online deník Aktuálně.cz si všiml, že číslo je ale zhruba jen polovinou celkového počtu zaměstnanců oboru, kteří ve sklárnách a výrobě keramiky pracovali v roce 2005. V letošním roce počítají firmy v průměru s mírným růstem zaměstnanosti. Navzdory propouštění v minulých letech se tuzemské sklárny a výrobci keramiky potýkají podle asociace s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

V Česku je aktuálně zhruba 132 firem vyrábějících a zpracovávajících sklo, dalších 38 podniků produkuje užitkový, sanitární a technický porcelán a keramiku.

České sklárny a výrobci keramiky vyvezli loni v průměru zboží za 37,6 miliardy korun, což představovalo meziroční nárůst o 6,6 procenta. Dařilo se exportu obalového a plochého skla nebo skleněných vláken, vývoz porcelánu a keramiky se naopak snížil. Podle předpokladů Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR se kvůli stále se zhoršujícímu vývoji v EU dá očekávat, že domácí exportéři, kteří se zaměřují na země právě z Evropské unie, budou mít v příštích měsících potíže, lépe na tom budou podle asociace exportéři mířící na rozvíjející se trhy.

-pda-