Právo uvedlo, že premiér Petr Nečes a ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) se shodli s generálním ředitelem České spořitelny Pavlem Kysilkou a šéfem České pošty Petrem Zatloukalem například i na tom, že důchody na ně povinně chodit nebudou a všechny výběry sKartou z bankomatů ČS budou zdarma. Potřební si podle politiků vyberou, zda chtějí dostávat dávky na sKartu, přes ni na svůj bankovní účet, či složenkou. Deník Právo citoval slova premiéra o tom, že Česká spořitelna jednala od počátku velmi vstřícně a velmi korektně. Novou informací také je, že za poštovní poukázku, kterou budou lidé dostávat peníze od státu, by ale měli zájemci od května příštího roku platit, a to 24 Kč. Poplatek stanoví zákon. Premiér poznamenal, že například i noví důchodci podobný poplatek za složenky hradí, když nechtějí penzi na konto (21 Kč). Zdarma bude stát poštou posílat jen dávky v hmotné nouzi.

Změny si podle Nečase vyžádají úpravu legislativy a modifikaci smlouvy s ČS. Vše by mělo v avizované podobě fungovat do konce května příštího roku. Jednou z novinek je, že zdravotně postižení příjemci sociálních dávek mohou od pondělí zdarma vybírat peníze z sKarty v hotovosti na pobočkách ČS. Sociální karty jsou rovněž na rozdíl od běžných bankovních účtů chráněny proti exekucím. Podle premiéra se přes ně již neplánuje povinná výplata důchodů a úřady práce také nebudou do zpřesnění zákona nikomu pozastavovat výplatu sociálních dávek, pokud si lidé sKartu nevyzvednou.

Výběry z bankomatů ČS byly dosud s výjimkou prvního v měsíci zpoplatněny 6 Kč, od ledna si banka za tyto transakce už žádný poplatek účtovat nebude. Výběr hotovosti z bankomatu jiné banky zůstane zpoplatněn 40 Kč.

sKartu má nyní už přes 160 tisíc příjemců sociálních dávek, jejím prostřednictvím dostali dávky v celkové výši zhruba jedné miliardy Kč.

Podle včerejšího vyjádření zástupců vlády i banky je systém plně funkční. Podle šéfa ČS Kysilky jediným skutečným výnosem ze systému budou provize od obchodníků, pokud budou lidé s sKartou v obchodech platit.

Má stát vyplácet dávky lidem prostřednictvím privátní banky?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.