Lidé zároveň mohou ovlivňovat témata škol a podílet se podle svých schopností i na nabídce kurzů. Kromě toho v Pošumaví už třetím rokem funguje v téměř dvacítce měst a obcí virtuální univerzita třetího věku, kterou navštěvují senioři ve více než dvacetitisícovém okresním městě i ve vesničce se stovkou obyvatel, řekl ČTK starosta Švihova a předseda Místní akční skupiny Pošumaví (MAS) Václav Petrus.

Vznik komunitních škol je součástí velkého projektu zaměřeného na komunitní plánování. Tříletý projekt podpořila sedmi miliony korun EU. Díky tomu se mohou lidé v sedmi městech oblasti naučit, jako do rozhodování o veřejném životě v obci zapojit společné plánování a rozhodování. V každém městě na základě debaty obyvatel vznikne seznam deseti věcí, které by si lidé ve svém městě přáli zlepšit, vybudovat nebo zřídit.

Při setkáních s pomocí odborníků se pak místní lidé naučí společně debatovat a řešit jednotlivé návrhy. Smyslem celého projektu je nastartovat systém komunitního plánování a rozhodování o využití veřejných prostředků. “V rodině také všichni společně diskutují o pořízení nějaké zásadní věci a obec je jen větší rodina se společnou kasou. Proč by se na rozhodování a plánování neměli podílet všichni?” uvedl Petrus.

Součástí projektu jsou také komunitní školy. Vznikají jako občanská sdružení, často kolem učitelů ze základních škol. Jejich smyslem je nabídnout lidem finančně dostupné vzdělávání například v jazycích, ovládání počítače, používání internetu, ale i rukodělné kurzy. Výhodou přitom je, že kurzy vedou i navštěvují místní lidé. Vzdělávání funguje vlastními silami, lektory či vyučujícími jsou převážně zase místní lidé.

-pda-