Ministerstvo zdravotnictví už na situaci reaguje. Šéf resortu Martin Holcát od 1. listopadu vytvoří funkci hlavní sestry.

Zdravotní sestry nechtějí o svých špatných podmínkách mluvit. Bojí se odvety ze strany vedení nemocnic nebo ztráty zaměstnání.

„Jak pořád přibývá agendy, na pacienta času nezbývá,“ říká jedna z oslovených sester. „Za celou praxi je to teď nejhorší a pacienti si dost stěžují,“ přidává další.

Podle prezidentky České asociace sester Dany Juráskové je hlavním problémem nedostatek sester v nemocnicích. Třetina z nich má na starosti víc než 24 pacientů, a tím pádem mají na péči o nemocné méně času.

„Jejich počty v přímé péči, jak my tomu říkáme, jsou tak malé, že sestry slouží směny navíc, nemají čas během své směny se napít a najíst,“ upozorňuje Jurásková.

Zlepšit jejich pracovní podmínky si od listopadu vzala za úkol hlavní sestra Alena Šmídová. Podle ní by měla být také jednodušší dokumentace, sestry by měly být více motivované a mít přesně vymezené pracovní povinnosti.

„Aby sestra mohla vykonávat kvalifikovanou práci a nemusela dělat něco, co může udělat pomocný zdravotnický personál nebo méně vzdělaný zdravotnický personál,“ zdůrazňuje Šmídová.

To ale podle Šmídové závisí především na nemocnicích samotných. Ministerstvo zdravotnictví chce také podle náměstka Ferdinanda Poláka zabránit přetěžování sester.

„Proto ministerstvo alespoň jako první krok uveřejnilo minimální počty, jako musí dodržet poskytovatelé zdravotních služeb při obsazování služeb,“ vysvětlil Polák.

Minimální počty sester budou platit pro jednotlivá oddělení. Podle náměstka Poláka je na zdravotnických zařízeních, aby podle náročnosti práce počet sester zvýšila. Česká asociace sester takový krok vítá.

Máte nějaké zkušenosti s nedostatečným počtem zdravotních sester?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.