Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody mohly mít otevřeny nejdéle do 12 hodin.

Omezení by se podle Bublana nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlaková a autobusová nádraží a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Omezení by se ale naopak vztahovalo na zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží bez ohledu na velikost prodejní plochy.

Za porušení zákazu by obchodníkům hrozila peněžitá sankce do miliónu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět miliónů korun.

Jak dále informoval portál Esondy.cz, hlavním cílem zákona je podle Františka Bublana upravit vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci a přiblížit se alespoň částečně k normám, které jsou ve většině evropských zemí. Řekl také, že většina zemí omezuje prodej ještě víc.

Zákon podle Bublana vznikl po téměř rok trvajících konzultací s pracovníky obchodu, jejich odborovými svazy, ale i s některými provozovateli velkých obchodních řetězců. Zákon už loni v listopadu představil Odborový svaz pracovníků obchodu. Nyní prodejní dobu obchodů v Česku během státních svátků žádný předpis nereguluje.

Sociální dopady budou příznivé, neboť lidé budou mít více volného času, aby se mohli věnovat své rodině a koníčkům, na což klade EU zvýšený důraz. Pracovní život by neměl negativně zasahovat do rodinného a osobního života,“ stojí v důvodové zprávě k návrhu zákona.

Proti předloze již dříve protestovala ODS, označila to za zásah do svobodného podnikání a omezování lidské svobody. Návrh nyní dostane k vyjádření vláda a k projednání sněmovna.

Co si myslíte o omezení prodejní doby o státních svátcích?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.