“Mezi hlavními požadavky mladých Čechů jsou profesní školení, možnost rozvoje, flexibilní pracovní podmínky, dobrá reference pro budoucí kariéru a jistota zaměstnání,” popisuje Maria Berezovskaya ze společnosti Universum, která každoročně dělá průzkum mezi více než 1,5 milionu studentů po celém světě. V Česku se dotazovala 12,5 tisíce vysokoškoláků.

Jedním z hlavních důvodů, proč nároky studentů a následně absolventů rostou, je situace na trhu práce. V září bylo bez práce 201 900 lidí, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Nezaměstnanost se podle Úřadu práce ČR už tři měsíce v řadě drží na 2,7 procenta.

“Firmy naplno rozjely svou činnost a přijímají další zaměstnance. Zájem z jejich strany je především o technické profese nejen na dělnických, ale i vyšších pozicích,” říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

V poslední době výrazně roste především počet pozic, které jsou vhodné pro absolventy. “Zatímco v době krize jich bylo jen kolem 12 procent, teď je to přes 40 procent. Firmy se o absolventy perou, ale zapomínají na to, že populace stárne a mladí lidé z trhu práce rapidně ubývají. Přitom představa, že jedině mladí lidé jsou kreativní a učenliví, je jen předsudek,” říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik firmy LMC, která provozuje portály Jobs.cz či Práce.cz.

Zatímco ještě před několika lety byla očekávání studentů často přehnaná, dnes se stále více přibližují realitě. “Představy studentů a absolventů o nástupních mzdách nejsou nijak přemrštěné a zhruba odpovídají tomu, co firmy nabízejí,” říká Dombrovský. Dodává ale, že záleží na oboru a regionu, ve kterém firma sídlí. Pokud se situace na trhu práce nezmění, mohou být požadavky studentů brzy přemrštěné. Tak tomu bylo v době počínající krize v letech 2007 a 2008. “Absolventi si představovali průměrnou nástupní mzdu kolem 35 tisíc, což bylo nereálné,” říká Dombrovský.

O 35 tisíc si chce dnes říct v první práci většina studentů, naopak studentky počítají s nástupním platem okolo 29 tisíc. V praxi se ale podle personalistů platy absolventů a absolventek tolik neliší.

Ze školní lavice do korporace

Při nabírání mladých lidí jsou ve výhodě velké korporace. “Napříč obory platí, že nejžádanější je práce pro mezinárodní firmy,” dodává Berezovskaya.

Vůbec nejžádanější firmou mezi studenty je celosvětově − i v Česku − Google. Tuzemská pobočka však patří k nejmenším na světě. Zaměstnává zhruba jen 40 lidí.

“Česko má ale tu výhodu, že se v jeho blízkosti nacházejí velké pobočky jako Dublin, Londýn, Curych či Mnichov. Uchazečům tak doporučujeme, aby se zajímali i o pozice otevírané právě v nich,” říká Anna Kozenkova, která je v Googlu zodpovědná za nábor v regionu střední Evropy.

V tuzemsku dále patří mezi nejvyhledávanější zaměstnavatele Škoda Auto, Microsoft, Česká národní banka či Seznam.cz. Stále atraktivnější se stává také práce pro ministerstva. Naopak práci ve start­-upech studenti příliš nevyhledávají. Podle personalistů je to dáno tím, že absolventy při vstupu na trh práce zajímá především prestiž zaměstnavatele, která jim pomůže vylepšit životopis.

“Po pár letech ale mnohdy přijdou na to, že ve velkých korporacích nemají tak velkou možnost individuálně se prosadit. I proto si jako své druhé nebo třetí působiště ve větší míře vybírají menší firmy, kde může mít jejich práce větší dopad,” vysvětluje Dombrovský.

Možnost rozvoje a profesního růstu se ve firmách za posledních 10 let výrazně zvýšila. Podniky také nabízejí pestřejší škálu benefitů. “U nás jde například o příspěvky na penzijní připojištění, rekreační příspěvek, příspěvky na stravu, očkování proti chřipce či programy na odvykání kouření. Mezi nejzajímavější patří zvýhodněný pronájem nových automobilů, poskytování firemního vozu pro svatbu zaměstnance či úvěry na bydlení,” popisuje mluvčí Škody Auto Kamila Biddle.

Zdroj: www.ihned.cz 

-lhe-