Měsíčně dá stranou částku do 2500 korun kolem 14 procent domácností, částku do 5000 korun pak devět procent rodin, do 7500 korun 12 procent, větší sumu uspoří pouhých 7 procent českých domácností.

Novinky.cz zjistily, že zjištěným faktům odpovídají i jiné průzkumy, například agentury STEM, ale také šetření Českého statistického úřadu, podle kterého byl pro 40 procent rodin problém zaplatit nečekaný výdaj sedm tisíc korun.

Spořivost domácností se snižuje, uvádí se v oficiální zprávě o příjmech a výdajích za 1. až 3. čtvrtletí 2010 ministerstva práce a sociálních věcí. Jestliže přírůstek úspor byl v prvním čtvrtletí loňského roku 31,4 miliardy, pak ve třetím čtvrtletí už jen 4,2 miliardy.

Ekonomové vysvětlují snižující se schopnost českých domácností uspořit peníze stoupajícím podílem pravidelných měsíčních výdajů na bydlení, energie, potraviny, ale i dopravu. Své argumenty si k průzkumu ohřály i odbory, které upozorňují na to, že sociální rozdíly se budou dále zvětšovat. Že už dnes vznikají poměrně velké rozdíly v možnostech rodin, potvrzuje ale i Český statistický úřad. Připojení domácího počítače na internet je v rodinách s průměrnými a vyššími příjmy téměř 90procentní, u rodin s nízkými příjmy pouze 19procentní. Internet je přitom jednou z efektivních možností, jak sehnat lépe placenou práci. Zkušenost z práce s ním je často podmínkou jejího získán, dodává server Novinky.cz.

-pda-