K meziročnímu růstu průmyslové produkce podle statistiků loni nejvíc přispěl automobilový průmysl a také kovovýroba a výroba strojů a zařízení.

Nové zakázky ve vybraných odvětvích v roce 2010 meziročně vzrostly o 14,2 procenta. Nové zakázky ze zahraničí ve vybraných odvětvích loni meziročně vzrostly o 15 procent

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostl loni tuzemský průmysl o rovných deset procent, ve srovnání s rokem 2009 měl loňský rok o dva pracovní dny víc. Ekonomové vysvětlují nárůst průmyslové výroby především výrazným růstem zahraniční poptávky v roce 2010. Ekonomičtí experti dodávají, že i statistiky objednávek naznačují, že trend posilování zahraniční poptávky by mohl ještě nějakou dobu vydržet.

Agentura ČTK si ve své analýze všímá, že průmyslová produkce se naopak za celý loňský rok snížila ve výrobě ostatních nekovových minerálních výrobků o 3,9 procenta. Téměř o desetinu byla nižší také výroba nábytku a o 1,4 procenta klesl i potravinářský průmysl. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly loni meziročně vyšší o 10,1 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců (bez agenturních pracovníků) se loni ve velkých průmyslových firmách s 50 a více zaměstnanci meziročně snížil o 4,7 procenta. Nejvíce jsou poklesy vidět v odvětvích výroba nábytku, kde došlo k 17procentnímuj snížení stavů a ve výrobě oděvů, kde klesly stavy zaměstnanců o 14,4 procenta.

ČTK dále uvádí, že průměrná měsíční nominální mzda zaměstnanců v průmyslu v roce 2010 meziročně vzrostla o 4,3 procenta na 24 928 korun.

-pda-