Za škodovácké odboráře se už postavil i hlavní odborový boss v zemi Josef Středula. Podle předsedy Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Středuly jsou požadavky odborářů na růst mezd opodstatněné. Zatím poslední požadavek odborářů je růst o pět procent.

Když jsou výsledky Škody Auto tak pozitivní, tak se divím, že je nechce více promítnout i do samotných mezd,” řekl Středula. „Pokud to nechce zaměstnavatel zohlednit, je to od něj nezodpovědné,” dodal. „Mzdy ve Škodě Auto bohužel neodpovídají standardům kvality, které musí zaměstnanci plnit u vyráběných vozů. Je na čase, aby došlo alespoň k částečnému narovnání,” míní Středula.

Škoda patří se svými mzdami dlouhodobě k platové špičce v Česku. Jen loni zaměstnanci stáli firmu téměř dvacet miliard korun. Průměrná mzda přesáhla 42 tisíc korun (včetně smluvních), u tarifních zaměstnanců 38 500 korun. Dělník má v průměru 33 500 korun. Taková suma se řadě zaměstnanců nezdá, jsou v ní ale započítané i bonusy.

Ty budou letos mimořádně zajímavé díky dobrým výsledků automobilky. Letos mají dosáhnout zhruba šedesáti tisíc korun. Firma odmítá nabídku dál vylepšovat, vzhledem k prakticky nulové inflaci zaručuje lidem nejvyšší růst reálných mezd za poslední dobu.

Odbory ve středu pořádají protestní mítink. Tak daleko se spory dostaly poprvé po osmi letech. Naposledy v roce 2007 ale na protestech úplně nevydělali. Nakonec po mítinku kývli na nabídku, která byla horší, než poslední od firmy před demonstrací.

Demonstrace není stávka

Demonstrace může mít ještě navíc pro zaměstnance dohru. Odboráři vyzývají k účasti i lidi, kteří budou v práci. Jenže nejde o stávku, takže opustit například linku hodinu před koncem směny k účasti na mítinku může firma vyhodnotit jako nedovolenou absenci.

Opuštění pracoviště bez souhlasu nadřízeného bude považováno za porušení pracovního řádu,” napsala firma ve zpravodaji pro své zaměstnance. Firma však podle informací iDNES.cz dala vedoucím pracovníkům instrukce, aby zaměstnance, pokud to provozní podmínky dovolí, na shromáždění uvolnili.

Tento protest je legitimním vyjádřením toho, jak podpořit vyjednávací tým odborů KOVO při kolektivním vyjednávání s firmou o nové tarifní dohodě,” uvedli odboráři. Kvůli mítinku dojde k zastavení výroby mezi jednou a třetí hodinou odpolední.

Škodovácké odbory mají velkou sílu: sdružují přes dvě třetiny zaměstnanců a jejich počet neustále roste. Odboráři mohou argumentovat i výsledkem kolektivního vyjednání v mateřském Volkswagenu, kde mzdy stouply o 3,4%. Ne však okamžitě: smlouva je na patnáct měsíců a první tři měsíce bez navýšení. V přepočtu na dvanáct měsíců tak platy stoupnou o 2,7%.

 

Souhlasíte s odbory, že navýšení tarifní mzdy o tři procenta není dostatečné?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-