Výroba pověstné slivovice ale ve Vizovicích zůstává. Firma se tak přidává na seznam společností, které ať už kvůli lepší ochraně investic, či nižším daním, přesunují svá sídla z ČR.
Podle deníku E15 hraje roli i výhodnější pozice při jednání s partnery o dodávkách a akvizicích a stabilnější právní prostředí. Finančně zdravá vizovická společnost má totiž z předloňska špatnou zkušenost. Jako příklad list uvádí to, že kvůli sporu o zcela marginální částku se správcem v jednom konkurzním řízení hrozilo likérce zcela zbytečné obstavení účtů a zastavení majetku, což by firmu krátkodobě paralyzovalo. Jelínek tak bude následovat velké skupiny jako PPF, NWR či Zentivu i středně velké firmy jako třeba výrobce zdravotních lůžek Linet.
Holdingovou strukturu vytvořil Jelínek loni. Spadají pod něj i výrobci pálenek v Bulharsku, Rumunsku a Chile. Skupina může lépe využít synergie dceřiných firem a například ve Spojených státech je výhodnější obchodovat přes jedinou firmu.
Jako holding dosáhne Jelínek i na větší množstevní bonusy nejen při nákupu surovin, ale například i skla. Při jednáních o akvizici v zahraničí se podle listu likérka setkala i s tím, že z obchodu sešlo, neboť majitel nechtěl firmu prodat “lidem z Východu”. Vizovická likérka je přitom největším tuzemským výrobcem ovocných destilátů. Zaměstnává v tuzemsku přibližně 100 lidí, celkově v průměru kolem 170, protože další zaměstnance má například v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a v Chile.
Jako důvod přesunu svého sídla uvádí vedení společnosti to, že v Nizozemsku požívají podnikatelé výrazně lepší ochranu investic než v ČR. Nizozemci jsou dále společně s Němci a Rakušany podle agentury ČEKIA největšími zahraničními vlastníky tuzemských firem z pohledu ovládaného registrovaného kapitálu. Nizozemsko je také podle Transparency International v žebříčku nejmenší korupce v první desítce, zatímco Česko až na 53. místě, uvádí list.
-red-